Záložní padák ZVP-65

Účel:

Záložní padák ZVP-65 slouží jako záchranný prostředek výsadkáře při selhání, nebo poškození hlavního padáku.

TTD:

– záložní padák může použít výsadkář, jehož váha včetně výstroje a výzbroje nepřesahuje 120 kg
– rychlost klesání  padáku při hmotnosti 120 kg nepřesahuje 7,5 m/s
– síla nutná k vytržení uvolňovače nepřesahuje 16 kg
– váha padáku bez přenosné brašny nepřesahuje 7 kg
– záložního padáku může být použito do max. rychlosti letadla 300 km/h
– minimální bezpečná výška otevření ZVP-65 nad terénem 100 m
– možnost připojení a použití u padáků OVP-65, PD-47 
– plocha vrchlíku 58 m2

Funkce padáku ve vzduchu:

Záložní padák ZVP-65 se uvádí v činnost vytržením uvolňovače s lankem, který je umístěn v kapse na pravé boční chlopni obalu padáku. Při vytržení uvolnovače vytáhnou se jehly uvolnovače z čípků a uvolní chlopně obalu padáku, které se vlivem obalových pružin shrnou do stran. Po otevření obalu padáku vypadne vrchlík a vzduch vnikne do spodního okraje vrchlíku, který se rozevře. Další pád výsadkáře probíhá již při otevřeném vrchlíku.

Hlavní části padáku ZVP-65:

vrchlík se šnůrami, nosný postroj, obal padáku, uvolňovač, přenosná brašna

Vrchlík

o ploše 58 metrů čtverečních má kulatý tvar, sešívá se z 28 polí. Je zhotoven z polyamidové tkaniny. Pole vrchlíku je sešito z pěti dílů střižených po niti a jednotlivé díly jsou mezi sebou sešity dvěma souběžnými švy o rozteči 10 mm. Pole jsou mezi sebou sešita dvěma souběžnými švy o rozteči 20 mm a prošita středem dvěma soubežnými švy o rozteči 8 mm. Ve střední rozteči 8 mm švu na kolmých švech, 150 mm od spodního okraje jsou vloženy nosné šnůry, které jsou ve spodním okraji přišity stehem cikcak (zakřížkovány). Šnůry nejsou protaženy celým vrchlíkem. Spodní a horní okraj vrchlíku je zesílen 25 mm silonovou lemovkou. Na spodním okraji vrchlíku jsou našitypřes jedno pole náběrové kapsy. Vrchlík má 14 náběrových kapes. Volné konce nosných šnůr jsou přivázány na D-obloučky nosného postroje zvláštním uzlem a sešity stehem cik-cak. Na každém D-obloučku je zapojeno 7 šnůr. Všechny šnůry jsou stejně dlouhé. Pevnost jednotlivé šnůry je 150 kg.

Nosný postroj

je zhotoven ze 44 mm silonového popruhu. popruhy jsou sešity ve dvou složeních a v místě rozvětvení tvoří volné konce, které jsou zakončeny D-obloučky, jež slouží k zapojení nosných šnůr. Popruhy jsou mezi sebou spojeny spojovacím popruhem. Na protějších koncích popruhů od D-obloučků jsou zašity karabiny pomocí kterých se připevňuje záložní padák na nosný postroj hlavního padáku. Pevnost popruhů 1300 kg.

Obal padáku

je určen pro uložení vrchlíku se šňůrami a částí volných konců popruhu nosného postroje. Obal padáku ve tvaru obálky má čtyři chlopně a to dvě boční, jednu spodní a jednu vrchní. Dno obalu je dvojité a je do něho začit vyztužovací rám. Na dně obalu padáku z vnitřní strany jsou našity dvě lemovky s očky za šňůry, ve kterých je provlečena opředená guma, která po provlečení tvoří průvlečky pro uložení nosných šňůr. Na vnější straně dna obalu je našita kapsa pro doklad, rukojeť pro přenášení a šest oček, ve kterých je uchyceno šest gumových pružidel. Na boční straně dna je našita karabina pro uchycení uvolňovače. Na dně jsou rovněž našity dva kovovové rámečky pro uchycení záložního padáku k nosnému postroji hlavního padáku. Těmito rámečky je provlečen utahovací popruh, který je na jednom konci opatřen utahovací přezkou s hříbkovou hlavou, pomocí které se spojí záložní padák do objímky na hlavním padáku a utahovacím poprouhem se dotáhne. U starší verze je tento popruh našit přímo na obalu padáku. Vrchní chlopeň je prodloužená v uzamykací chlopeň, která se skládá ze dvou kroužků, 3 stiskacích knoflíků a dvou oček pro uchycení gumových pružidel. Na vnitřní straně pod uzamykací chlopní je našita balící chlopeň. Na bočních stranách spodní a vrchní chlopně jsou kapsičky, které se pomocín pravítka zasunou při balení padáku pod boční chlopně. V místě pro vložení konců popruhů jsou našity dvě zasouvací chlopně, které při balení padáku zasunou rovněž do obalu. Na spodní chlopni jsou přišity dva čípky, které slouží k uzavření obalu. Na bočních stranách spodní chlopně jsou kapsičk, které se pomocí pravítka zasunou do boční chlopně obalu. Na bočních chlopních jsou přišity dvě třmeny, které slouží k uzavření obalu a jsou součástí uzamykacího zařízení, které se skládá: ze dvou třmenů, dvou kroužků, dvou čípků, uvolňovače. Na pravé boční chlopni je našita kapsa pro uvolňovač. U třmenů na boční chlopni je přišit jeden háček u uchycení gumových pružidel. Obal padáku je zhotoven z chemlonové tkaniny.

Uvolňovač

slouží k otevření a k uzavření obalu padáku. Uvolňovač sestává z rukojeti, z ocelového lanka s dvěma jehlami. Rukojeť  je zhotovena z ocelového drátu trojúhelníkového tvaru. Základna uvolňovače je prohnuta a natřena červenou barvou. Ve vrcholu uvolňovače je otvor pro lanko uvolňovače.  Jeden konec lanka je opatřen zarážkou a na druhém konci lanka jsou zapojeny dvě jehly.

Přenosná brašna

slouží k ukládání padáku pro přenášení a skladování. Má víko, které se zapíná pomocí stiskacích knofliků a dvě uchapro přenášení. Víko a boční strany přenosné brašny jsou opatřeny stanovými kroužky pro protažení nitě při plombování. Na jedné boční straně je našita kapsa pro uložení dokladů. Brašna je zhotovena z chemlonové tkaniny.

Aktuality

7.7.2024

Přidány nože UTON – Hombre

a Červené barety

12.5.2024

Přidána dýka – GOLAK

20.4.2024

Přidán nůž – Gryphon Mikov

13.4.2024

Na webu je nové menu – Bodáky, kam se budu snažit postupně přidávat další kusy.

5.12.2023

Přidán nůž – pplk. Starý

2009 - 2024 UTON.cz

Uton.cz Facebook 1rss.png Creative Commons License

Veškeré kopírování obsahu bez svolení autora zakázáno

Redesign v roce 2011 vytvořil Martin Trtílek