V0-7

VO7

Historie nože:

Ve výzbroji armády byl od počátku padesátých let do roku 1975, kdy ho nahradil UTON. Byl vyráběn dle sovětského útočného nože vz. 1940. Výrobcem nebyla firma Mikov, jak se všude uvádí, ale slovenský SANDRIK.

Varianty výroby:

Nůž V07 se vyráběl v několika variantách:
a) s dřevěnou rukojetí
b) s hliníkovou rukojetí zeleně lakovanou (chemické vojsko)
c) v dárkovém či upomínkovém provedení jako exemplář s rukojetí z organického skla a na pochvě znak cvičení „Vltava“ v roce 1966.

Jílec nože tvoří dřevěná rukojeť z jednoho kusu dřeva. Jejím středem je veden otvor, který tvoří lůžko pro stopku čepele, zakončenou závitem. Ve středu plošiny hlavičky jílce je kulaté vybrání, do kterého zapadá zpevnovací šroub hlavičky jílce. Příčka z ocelového plechu je oválného tvaru. Čepel je jednobřitá, u hrotu je její hřbet hluboce vybroušen do tvaru bowie a v místě tohoto výbrusu je hřbet zbroušen do falešného ostří. Detailní foto nože a rukojeti naleznete ZDE.

Pochva:

Pochva je celokožená, u jejího zakončení jsou oboustranné kožené výztuhy. Po obvodu je prošita a zajištěna pěti nýty. Na závěsné části pochvy je zajišťovací řemínek s kovovou zápinkou. Přes poutko na zadní části pochvy je nanýtován řemínek k provlečení na opasek. Setkali jsme se se dvěma druhy pochev. Jedna byla z hladké kůže a druhá byla z hrubé šupinaté kůže. Pochvy lze také dělit dle počtu nýtů. Řemínek na provlečení na opasek je nýtován dvěma nebo třemi nýty. Starší pochva se dvěma nýty je navíc prošitá nití okolo nýtů, novější pochva má jen tři nýty a již není prošitá. Starší pochvy se dvěma nýty mají nýty hnědé barvy a novější pochvy se třemi nýty mají nýty v barvě zelené. U starších pochev si můžeme také všimnout rozdílných zapínacích „druků“. První pochvy měly tento druk mnohem větší a byl nalakován na černo. Později se tyto druky zmenšovaly a můžeme se setkat s více typy. Vše můžete vidět ve fotogalerii v sekci: Pochvy.

TTD:

Délka nože: 270 mm
Délka čepele: 151 mm
Šířka čepele: 21 mm
Šířka hřbetu čepele: 3,5 mm

Aktuality

12.5.2024

Přidána dýka – GOLAK

20.4.2024

Přidán nůž – Gryphon Mikov

13.4.2024

Na webu je nové menu – Bodáky, kam se budu snažit postupně přidávat další kusy.

5.12.2023

Přidán nůž – pplk. Starý

2.12.2023

Přidán nůž – Bodák MK.1

2009 - 2024 UTON.cz

Uton.cz Facebook 1rss.png Creative Commons License

Veškeré kopírování obsahu bez svolení autora zakázáno

Redesign v roce 2011 vytvořil Martin Trtílek