Nože UTON chtěl Mikov za minulého režimu prodávat také pro civilní sektor, ale protože to nemohl být přesný vojenský originál, začal tyto nože prodávat ne jako nůž, ale jako dýku. Díra v rukojeti pro vložení nářadí (pilka, pilník) byla zaslepená pryží a zabroušena. Také pouzdro se od vojenského originálu lišilo. Bylo jednoduché kožené, bez kapsy na nářadí. Stejná pouzdra Mikov používal i na lovecké nože typu Venado.
Mikov nože značil několika znaky a nápisy.
Mezi prvními byla značka Mikov v oválu a pod tím nápis STAINLESS. U této varianty utonu můžete vidět ještě původní pryž, stejnou jako měli vojenské utony ze 70 let. Nevím proč, ale tyto nože obzvlášť trpěli na rukojeti v oblasti, kde byl na pouzdro zapínací pásek tak, že ta pryž pod páskem se různě deformovala. Pouzdrem to nebylo, protože jsem sehnal i jeden nepoužitý nůž s pouzdrem, a to pouzdro nemělo na kůži žádné známky oxidace nebo jiného poškození a trpěla jen pryž na rukojeti utonu.
Další značení, které Mikov používal, bylo logo se znakem šermíře a za ním byl nápis Mikov v oválu a pod tím nápis STAINLESS. U této varianty loga se můžete před znakem šermíře setkat se třemi nápisy. Nejčastěji je to nápis MARTFROST, ale můžete tam vidět místo Martforst třeba i MOLYBDEN nebo MACKIE. Tyhle varianty se dělali krom klasické pryže také už s plastovou rukojetí. Na fotografiích vidíte nahoře nůž uton s pryžovou rukojetí a dole nůž uton s plastovou rukojetí.
Později Mikov utony prodával jako sportovní dýky pod označením 392-NG-1 a 392-NG-4. Verze 392-NG-1 byl jen nůž a látkové maskované pouzdro. Verze 392-NG-4 byl nůž s pouzdrem s kapsami na nářadí a také pilník a pilka. Látková pouzdra k těmto utonům byla kvalitou nic moc a nedali se srovnávat s kvalitnějšími koženými pouzdry. Tyhle pouzdra měly na sobě různé maskovací vzory, které k naší armádě nepatřili a nevím kde na nich jejich výrobce byl. Na první pohled je jasně vidět, že pouzdra jsou bud ve variantě s kapsou na nářadí nebo bez ní. Sběratelům ale neujdou i jiné malé detaily proč tyhle pouzdra sbírat. Například u varianty s kapsou na nářadí je podklad bud v hnědé nebo černé barvě, nebo další detail je třeba jehličí na maskovacím vzoru, může být bud vodorovně nebo svisle.
V 90. letech byla divoká doba také v oblasti okolo utonů, protože se začali objevovat v inzerátech od tehdejších firem Parfilex, Moravia Arms a Artos inzeráty s noži uton, které měli nesmyslné číselné ražby a zákazník si mohl vybrat i barvu pouzdra nebo ražbu s různými nápisy. Jako příklad zde uvedu inzerát firmy Parfilex ze střelecké revue z roku 1996, kde se nože uton s pouzdrem a příslušenstvím dali koupit za 990 Kč. Na fotografii krom inzerátu vidíte i uton s číselným označením 0007 s matnou hladkou rukojetí a černým pouzdrem. Zajímavostí je že tyhle nože měli krom klasického příslušenství jako pilka a pilník také třetí želízko.
Můžete se setkat také s utonem značeným na pravé straně čepele číslem 0008 a původní lesklou pryžovou rukojetí. Tento uton odmítla armáda převzít a Mikov z nich udělal sportovní dýku, zaslepil díru pro nářadí a dal je do jednoduchých kožených pouzder typu Venado.
Dále se můžete setkat s řadou 0009, ta je ale už značena na levé straně čepele a má jiný vybrus vrchního ostří. Také použitá pryž na rukojetí už je jiná.
Dále můžete vidět utony značený na levé straně čepele čísly 0002, 0005, 0006 atd.
Na poslední fotografii je vidět značení Mikov se lvem ve dvou velikostech, tyhle varianty se prodávali do roku cca 2018.
Během těch dlouhých let Mikov použil na výrobu rukojetí několik typů různé pryže. Na fotografii můžete v základu vidět ty nejpoužívanější. Zleva první je vojenský uton s lesklou hladkou rukojetí, druhý je uton Martfrost s matnou hladkou rukojetí, třetí je uton Martfrost s plastovou rukojetí, čtvrtý je uton značený 0007 vyráběny do roku 2019 a poslední je uton vyráběny od roku 2020 do současnosti.
At zde vidíte na fotografiích jakýkoliv uton, všechny vyrobené utony po roce 1989 pro civilní sektor jsou vyrobeny ze stejné ocele jako ty vojenské z roku 1975. Rozdíl je jen ten, že utony se dříve kalili metodou martfrost. Ta mohla dát čepeli pár procent výdrže navíc, ale jinak jsou ty utony naprosto identické co s týče materiálu čepele. Takže pokud chcete uton na používání, je lepší koupit uton od výrobce, který je pořád vyrábí než shánět starý vojenský uton, který je násobně dražší než ten co si koupíte u Mikovu. Vojenské utony jsou sběratelsky žádanější a je nesmysl je používat a srážet jim jejich sběratelskou hodnotu, když stejnou práci udělá uton, který si koupíte za 20 procent ceny vojenského utonu ze 70.let.
362-NG-4 vzor 75/ CER-Ni. UTON vyrobený z oceli 420, značený na levé straně číslem 0007, pryžová rukojeť, černé kožené pouzdro s nářadím a černou šnůrou. Nýty Kin-dot měli povrchovou úpravu Niklem.
362-NG-4 vzor 75/ PRI-Ni. UTON vyrobený z oceli 420, značený na levé straně číslem 0007, pryžová rukojeť, přírodní kožené pouzdro s nářadím a zelenou šnůrou. Nýty Kin-dot měli povrchovou úpravu mosazí.
362-NG-4 vzor 75/ PRI-SMs. UTON vyrobený z oceli 420, značený na levé straně číslem 0007, pryžová rukojeť, přírodní kožené pouzdro s nářadím a zelenou šnůrou. Nýty Kin-dot měli povrchovou úpravu mosazí.
392-NG-1. UTON vyrobený z oceli 420, značený na levé straně logem Mikov v oválu, pod tím nápis CZECH REPUBLIC, vedle toho znak LVA a za ním nápis STAINLESS. K noži bylo jednoduché pouzdro od firmy SPM Liberec v maskovacím vzoru vz.95 bez kapsy na nářadí.
392-NG-4. UTON vyrobený z oceli 420, značený na levé straně logem Mikov v oválu, pod tím nápis CZECH REPUBLIC, vedle toho znak LVA a za ním nápis STAINLESS. K noži bylo jednoduché pouzdro od firmy SPM Liberec v maskovacím vzoru vz.95 s kapsou na nářadí, nářadí a zelená šnůra.
392-NH-1. UTON vyrobený z oceli 420, značený na levé straně logem Mikov v oválu, pod tím nápis CZECH REPUBLIC, vedle toho znak LVA a za ním nápis STAINLESS. K noži bylo jednoduché pouzdro od firmy SPM Liberec v maskovacím vzoru vz.95 bez kapsy na nářadí. Pozor tady byla rukojeť nože vyrobena z tvrdého plastu.
392-NH-4. UTON vyrobený z oceli 420, značený na levé straně logem Mikov v oválu, pod tím nápis CZECH REPUBLIC, vedle toho znak LVA a za ním nápis STAINLESS. K noži bylo jednoduché pouzdro od firmy SPM Liberec v maskovacím vzoru vz.95 s kapsou na nářadí, nářadí a zelená šnůra. Pozor tady byla rukojeť nože vyrobena z tvrdého plastu.
392-OG-1. UTON vyrobený z uhlíkové oceli Gr. 1070 (černá čepel). K noži bylo kožené pouzdro černé barvy a místo nýtů typu Kin-dot tam byly dva klasické černé nýty. Pouzdro nemělo kapsu na nářadí ani šnůru. U tohoto pouzdra nenajdete ani dvě kovové planžety, které drží nůž v pouzdru. Nedávali se tam z důvodu, že ty kovové planžety škrabali povrchovou úpravu čepele (černění).
392-OG-4. UTON vyrobený z uhlíkové oceli Gr. 1070 (černá čepel). K noži bylo kožené pouzdro černé barvy a místo nýtů typu Kin-dot tam byly dva klasické černé nýty. Pouzdro mělo kapsu na nářadí s nářadím a černou padákovou šnůru.
392-NG-4 VZOR 75/MNS BP. UTON vyrobený z oceli 420, značený na levé straně číslem 0007, pryžová rukojeť. K noži bylo pouzdro od firmy SPM Liberec v maskovacím vzoru vz.95 poušť a bylo s kapsou na nářadí na druk, nářadím a zelenou padákovou šnůrou.
392-NG-4 VZOR 75/MNS VZOR 95. UTON vyrobený z oceli 420, značený na levé straně číslem 0007, pryžová rukojeť. K noži bylo pouzdro od firmy SPM Liberec v maskovacím vzoru vz.95, bylo s kapsou na nářadí na druk, nářadím a zelenou padákovou šnůrou.
392-NG-4 VZOR 75/MNS VZOR 95-K. UTON vyrobený z oceli 420, značený na levé straně číslem 0007, pryžová rukojeť. K noži bylo pouzdro od firmy SPM Liberec v maskovacím vzoru vz.95, bylo s kapsou na nářadí na druk, nářadím a zelenou padákovou šnůrou. Tahle varianta pouzdra měla navíc zapínací chlopeň, která se zapínala přes rukojeť nože, aby byl celý nůž i s rukojetí skrytý.
392-NG-4 VZOR 75/MNS BP-K. UTON vyrobený z oceli 420, značený na levé straně číslem 0007, pryžová rukojeť. K noži bylo pouzdro od firmy SPM Liberec v maskovacím vzoru vz.95 poušť, bylo s kapsou na nářadí na druk, nářadím a zelenou padákovou šnůrou. Tahle varianta pouzdra měla navíc zapínací chlopeň, která se zapínala přes rukojeť nože, aby byl celý nůž i s rukojetí skrytý
V roce 2020 udělal Mikov po dlouhé době změnu, začal utony balit do nových papírových krabiček a prodávat také nože uton samostatně bez pouzdra, nebo si nůž nakonfigurovat tak, jak zákazník sám chce. Další příjemnou změnou v tomto roce bylo, že se do nabídky Mikovu dostal nůž UTON nově z oceli N690 a tyto nože se začali značit číslem 0008 aby se odlišili od utonů z oceli 420, které se značili číslem 0007. V tohle roce byla změněna i výroba nože uton, protože se změnilo lehce horní ostří, které není ostřené až do konce výbrusu a opěrka palce, která má mezi zdrsněním větší rozestupy a je do kulata. Tohle si Mikov nejprve otestoval na ověřovací sérii 39 kusů, kterou uvedl na trh jako limitovanou série LIMIT 39.
Nože uton jsou nyní značeny a prodávány takhle:
362-NG-4/ POLICE – uton vyrobený z oceli 420, značený na levé straně čepele číslem 0007 a u kořene čepele logem Mikov. Kožené pouzdro černé barvy s kapsou na nářadí. Pilka, pilník a černá padáková šnůry. Cena v roce 2022 byla 2810 Kč.
362-NG-4/ ARMY – uton vyrobený z oceli 420, značený na levé straně čepele číslem 0007 a u kořene čepele logem Mikov. Kožené pouzdro přírodní barvy s kapsou na nářadí. Pilka, pilník a zelená padáková šnůry. Cena v roce 2022 byla 2810 Kč.
Dýka 362-NG bez příslušenství – uton vyrobený z oceli 420, značen na levě straně čepele číslem 0007 a u kořene čepele logem Mikov. Samotný nůž je dodán v papírové krabici, bez pouzdra a nářadí. Cena v roce 2022 byla 1770 Kč.
Dýka 362-BG bez příslušenství – uton vyrobený z oceli N690, značen na levě straně čepele číslem 0008 a u kořene čepele logem Mikov. Samotný nůž je dodán v papírové krabici, bez pouzdra a nářadí. Cena v roce 2022 byla 2160 Kč.
Dýka 362-OG bez příslušenství – uton vyrobený z uhlíkové oceli GR 1070, značen na levě straně u kořene čepele pouze logem Mikov. Samotný nůž je dodán v papírové krabici, bez pouzdra a nářadí. Cena v roce 2022 byla 1540 Kč.
7.7.2024
Přidány nože UTON – Hombre
12.5.2024
Přidána dýka – GOLAK
20.4.2024
Přidán nůž – Gryphon Mikov
13.4.2024
Na webu je nové menu – Bodáky, kam se budu snažit postupně přidávat další kusy.
5.12.2023
Přidán nůž – pplk. Starý
2009 - 2024 UTON.cz
Veškeré kopírování obsahu bez svolení autora zakázáno
Redesign v roce 2011 vytvořil Martin Trtílek