Falco

Vývoj a použití:

Od roku 1997 používají jednotky hloubkového průzkumu útočný nůž pod označením 1-F-97 FALCO. Nůž je v současnosti používán u 102. průzkumného praporu v Prostějově a je součástí znaku útvaru. Nůž je patentován a vojáci si jeho nákup financují sami. Falco je vyroben z pružinové ocele 14260. Rukojeť je vyrobena z kožených kroužků stažených závitovou hlavicí. Ocelová hlavice má otvor o průměru 4mm pro závěsnou sňůru.

Popis:

Na levé straně čepele je latinský nápis „SPEM RETINE“, což v překladu znamená „DOUFEJ“. Na pravé straně čepele jsou loga tvůrce a výrobce nože a také číselné označení D-000-08. To znamená: D je výrobní série, 000 je pořadové číslo nože v sérii, 08 je rok výroby 2008. Na spodní části čepele je pilka určena k řezání padákové šňůry. Na vrchní části čepele je opěrka palce. Mezi čepelí a rukojetí je jednostranná ocelová záštita. Autor designu nože je Ing. Roman Hippík. Falco vyrobil nožíř Lubomír Maďarič z Brna.

Pochva:

Pochva je vyrobena z černé přírodní kůže z pěti vrstev prošitých k sobě a pojištěných šesti nýty. Jedna vrstva kůže je silná 3mm. Pochva má mimo klasického zapínání také „běžeckou pojistku“, se kterou se nůž nepohne při běhu ani při připnutí pochvy s nožem k taktické vestě rukojetí dolů. Pochva má na zadní straně mimo klasického průvleku na opasek také spodní průvlek, kterým lze pochvu připevnit například k stehennímu nosiči nebo ke stehnu pomocí šnůry či opasku. Na přední straně pochvy je vyraženo logo 102. průzkumného praporu a na zadní straně na průvleku na opasek je vyraženo logo výrobce pochvy firmy Hess Brno.
Pochvu stejně jako nůž také navrhl a udělal Ing. Roman Hippík, který poté kontaktoval výrobce pochev firmu Hess z Brna, která je vyrábí podle jeho návrhu sériově.
Více detailních fotografií pochvy naleznete ZDE.

TTD:

Celková délka nože: 300 mm
Délka čepele: 170 mm
Tlouštka čepele: 4 mm
Šířka čepele: 29 mm
Délka rukojeti: 130 mm
Tlouštka rukojeti: 22,5 mm
Pružinová ocel: 14260

Poslední nůž Falco z roku 2019 ze spolupráce výrobce Lubomíra Madariče a autora Romana Hippíka

Začátkem roku 2020 ukončil výrobu nožů p. Maďarič. Tenhle nůž Falco z poslední velké zakázky už nestihl dodělat a stihl vyrobit před uzavřením provozu dílny jen čepel. Rukojeť tak dodělal přímo autor nože Roman Hippík, který chtěl, aby tento poslední kousek byl něčím zvláštní. Na rukojeť nože místo černé kůže kterou naposledy p. Madarič používal se rozhodl dát kůže z opasků vojáků 1 republiky, potom z klasických hnědých opasků vojáků základní služby a poslední tam použil obuvnickou kůži, která byla po válce jen na příděl.
Tímto děkuji majiteli nože za fotografie a souhlas se zveřejněním a přeji ať tento unikátní kousek, na kterém jsou výrobou zapojeni přímo výrobce i autor dělá jen samou radost a dobře slouží.

Aktuality

5.12.2023

Přidán nůž – pplk. Starý

2.12.2023

Přidán nůž – Bodák MK.1

14.8.2023

Přidán nůž – Mansfeld

1.11.2022

Přidán nůž – Javelin

25.8.2021

Přidán nůž dřevěný – UTON

2009 - 2024 UTON.cz

Uton.cz Facebook 1rss.png Creative Commons License

Veškeré kopírování obsahu bez svolení autora zakázáno

Redesign v roce 2011 vytvořil Martin Trtílek