Poloautomatický přístroj KAP-3 a KAP-3P

K automatickému otvírání padáku se používá poloautomatického přístroje KAP-3. Může se ho též používat jako zajišťovacího prostředku při cvičných seskocích padákem pro případ, že by výsadkář nemohl z jakýchkoliv příčin otevřít padák sám výtažnou rukojetí.

Přístroj je kombinací hodinového a aneroidového mechanismu. Hodinový mechanismus dovoluje nastavit přístroj na uvedení v činnost za 2-5 sekund od okamžiku odjištění. Aneroidový mechanismus je opatřen stupnicí, dělenou od 500 do 4000 metrů. Aneroid blokuje hodinový mechanismus na poslední vteřině a nedovoluje mu pracovat do té doby, dokud výsadkář nedostihl výšky, na kterou je nastavena stupnice. Po dostižení dané výšky na základě zvyšujícího se barometrického talku se aneroid zmáčkne a uvolní hodinový mechanismus. Poté hodinový mechanismus zpracuje zbývající 0,8-1,2 vteřiny a uvolní pracovní pružiny výtažného mechanismu, který je spojen s ocelovým lankem uvolňovače padáku. Při seskocích z menších výšek, než je uvedeno na stupnici, pracuje pouze hodinový mechanismus a přístroj otevírá padák po takové době, která je nastavena na časové stupnici hodinového mechanismu.

Přístroj se uvádí v činnost vytažením ohebné pružinové závlačky. Tato závlačka má být vytažena automaticky. K tomu se spojuje s výtažným lanem, jehož druhý konec je upevněn v letounu. Při seskocích z malých výšek z rychlých letounů zabezpečuje uvedení přístroje v činnost za 2-5 vteřin ztrátu velké rychlosti vyskakujícího. Při seskocích z velkých výšek zajišťuje aneroid dodržení bezpečné výdrže až do výšky, jaká je nastavená na jeho stupnici. I když je závlačka vytažena, nemůže přístroj pracovat (např. nárazem apod.), dokud hodinový mechanismus neodpočítal stanovenou dobu. Přístroj namontovaný na padáku, nijak nezabraňuje výsadkářovi otevřít padák ručně. Celý mechanismus přístroje je uložen v litém duralovém pouzdru. V jeho krytce je kulatý otvor, v němž je vidět číselník a ručičku ukazující čas, na který je přístroj nastaven. V téže krytce je i druhý kulatý otvor, jímž lze pozorovat činnost aneroidu. Stupnice výšek je pak viditelná v okénku na boku přístroje. Stupnice výšek je dělena po 250 metrech od 500 m do 1000 m a po 500 metrech v hlavním rozmezí 1000-4000 m. Přístroj se nastavuješ danou výšku hranatým klíčkem, který se zasune do otvoru na spodní straně přístroje. Ohebná pružinová závlačka se zasunuje do otvoru vedle pružinového mechanismu. Krytka přístroje je zaplombovaná. Při zasunutí uvedené závlačky je vyloučeno, aby přístroj pracoval. Výtažný mechanismus přístroje může být rozebrán a znovu složen, aniž by bylo třeba snímat krytku.

Základní údaje KAP-3

Použití přístroje KAP-3:

Před upevněním přístroje na padák je nutno pohlédnout do malého okénka ve víčku přístroje, zda nevystupuje osička ve středu aneroidu nad povrch destičky. Jestliže osička vystupuje nad destičku, není aneroid správný a není vzduchotěsný. Takový přístroj nepracuje a musí se vrátit k opravě. Při nastavení přístroje na danou dobu a výšku je třeba:
a) zasunout do přístroje ohebnou závlačku. Závlačka se musí zasunout docela volně. Není-li to možné, je třeba přístrojem pootočit v rovině časové stupnice, čímž se posune setrvačník se zátěží a zaujme správné místo.
b) napnout výtažné pružiny. K tomu je nutné na očko na konci lanka nasunout napínací třmen, přidržet jej špičkou boty a zvolna táhnout za tělo přístroje na doraz.
c) vytažením a znovu zasunutím ohebné závlačky se hodinový mechanismus nechá pracovat do té doby, až jeho ručička dojde na potřebnou vteřinu stupnice.
d) závlačka se před náhodným vytažením zajišťuje nitkou, prostrčenou otvory v obrubě a očkem závlačky. Zde se používá jednoho stočeného pramínku kordové nitě. Konce nitky se zajistí dvěma až třemi uzlíky.
e) pomocí čtverhranného klíčku zasunutého do příslušného otvoru se nastaví na stupnici daná výška. Přitom je potřeba z mapy vyčíst nadmořskou výšku doskokové plochy a zjistit barometrický tlak, protože přístroj je nastaven na standardní atmosféru.

KAP-3

KAP-3P

Přístroje KAP-3P a KAP-3

Aktuality

5.12.2023

Přidán nůž – pplk. Starý

2.12.2023

Přidán nůž – Bodák MK.1

14.8.2023

Přidán nůž – Mansfeld

1.11.2022

Přidán nůž – Javelin

25.8.2021

Přidán nůž dřevěný – UTON

2009 - 2024 UTON.cz

Uton.cz Facebook 1rss.png Creative Commons License

Veškeré kopírování obsahu bez svolení autora zakázáno

Redesign v roce 2011 vytvořil Martin Trtílek