STORM

STORM je v pořadí druhý nůž projektu Válečný veterán. Vznikl jako připomínka operace Pouštní bouře z roku 1991, které se tehdejší Československá armáda zúčastnila jako první zahraniční mise. Design nože STORM proto vychází z kombinace nože UTON, který měli tehdy vojáci u sebe a tvarů technologie letounů STEALTH, které v té době představovali průlom ve vedení vzdušné války.

Nůž navrhl major Roman Hippík. Čepel ostří je opatřena oboustranným ostřím. Spodní ostří o délce 142mm s vyvýšeným hrotem je stejné jakou nože UTON. Horní ostří je rozděleno do dvou částí. Přední sestupné v délce 74 mm navazuje na vyvýšený hrot, který zpevňuje a zvyšuje jeho bodné vlastnosti. Zadní falešné ostří o délce 54 mm slouží jako opěrka palce a je protaženo směrem k záštitě na hřbetu ručky. Záštitu nože tvoří vyvýšený hřbet se zdrsněnou opěrkou pro palce, který následně přechází do vybrání ručky a spodní prodloužená integrální záštita. Spodní záštita je řešena tak, aby sloužila jako opěrka pro ukazovák a zároveň zabraňovala sjetí ruky na ostří při manipulaci s nožem.

Rukojeť nože je soudkového typu s příložkami z materiálu G10 černé barvy. Ergonomie je navržena tak, aby vyhovovala všem úchopům bez ohledu na velikost ruky. V zadní části patice mírně vystupuje její kovová část, aby nedocházelo k poškození střenek při úderech. V patici je otvor 4mm pro pojistnou šnůru.
Zdrsnění na střenkách vychází z nože UTON a je provedeno strojně. Příložky jsou připevněny třemi imbusovými šrouby M4 s povrchovou úpravou DLC.

Každý nuž je opatřen značkou tvůrce, výrobce, pořadovým číslem a rokem výroby. Textilní pouzdro se skládá ze dvou částí – modulární pochvy a oddělitelného závěsníku. Konstrukce pouzdra umožnuje připevnění několika způsoby k opasku i k mřížkové vazbě. Pochva je vyrobena z laminátové nehořlavé kordury 500 černé barvy. Popruhy jsou vyrobeny z polyamidu odolného vůči otěru a roztržení. Na čelní straně pochvy je rukávový znak jednotky používaný v roce 1990-1991.

Nůž byl představen na podzim roku 2020 a bylo zatím vyrobeno 200 kusů, jeho výroba bude nadále pokračovat. Nůž stojí 5690 Kč a z toho 300 Kč jde na Vojenský fond solidarity.

Aktuality

5.12.2023

Přidán nůž – pplk. Starý

2.12.2023

Přidán nůž – Bodák MK.1

14.8.2023

Přidán nůž – Mansfeld

1.11.2022

Přidán nůž – Javelin

25.8.2021

Přidán nůž dřevěný – UTON

2009 - 2024 UTON.cz

Uton.cz Facebook 1rss.png Creative Commons License

Veškeré kopírování obsahu bez svolení autora zakázáno

Redesign v roce 2011 vytvořil Martin Trtílek