Vystřelovaný světelný zdroj VS 4

Vystřelované světelné zdroje VS 4:

Vystřelované světelné zdroje dále jen VS-4 jsou světelný signální prostředek k denní a noční signalizaci. Jsou určeny především k taktické a topografické orientaci a k signalizaci mezi jednotkami. Vzhledem k tomu, že při činnosti VS 4 dochází k vymetení hořících světliček do výšky asi 30 – 40 metrů, jsou tyto prostředky určeny k použití především v méně přehledném nebo porostlém terénu.

Druhy VS 4:

Vystřelované světelné zdroje se vyráběli se třemi barvami světla:
– VS 4-čv: světelný zdroj s červenou barvou
– VS 4-zl: světelný zdroj se zelenou barvou
– VS 4-ž: světelný zdroj se žlutou barvou

Technická data VS 4:

– průměr válce: 51 mm
– výška válce: 60 mm
– hmotnost: 140 g
– doba trvání signálu: 3-5 sekund
– počet vymetených světliček: 18

Popis a konstrukce VS 4:

Hlavní části VS 4: pouzdro zdroje, světelná vložka, výmetná složka, kroužek, víko. Pouzdro je nádobka z hliníkového plechu, v níž jsou uloženy ostatní části VS 4. Po zalemování tvoří s víkem celek, který chrání světelné vložky před mechanickým poškozením nebo zvlhnutím. Na pouzdru je pruh v barvě odpovídající barvě světla VS a nálepka stejné barvy. Na nálepce jsou uvedeny údaje o VS 4 a rok výroby. Pouzdro slouží zároven jako hlaven pro vystřelování světelných vložek. Světelné vložky jsou výlisky válcového tvaru, vzniklé slisováním zážehové slože a vlastní světelné slože. U VS 4-čv a VS 4-zl jsou světelné vložky uloženy v pouzdru ve třech vrstvách po šesti kusech nad sebou, u VS 4-ž ve dvou vrstvách po šesti kusech. Výmetná prachová nápln je tvořena vrstvou černého prachu, oddělenou od prostoru světelných světelných vložek výmetnou vložkou, která má otvory překryty přivařenou hliníkovou folií. Na kroužek uložený na horní vrstvě světelných vložek, který je z děrovaného plechu, dosedá víko. Víko je výlisek z plastu červené barvy, opatřený jímkou pro iniciátor se závitem.

Použití VS 4:

Do VS 4 se našroubuje inicíátor, který je nejvhodnější pro zamýšlené použití. Iniciátor se našroubuje na doraz, ne však násilím. Adjustovaný VS 4 se položí na tvrdou podložku (na měkkém terénu se výrazně snižuje dostřel a může dojít k dohoření světelných vložek na zemi). Při elektrické iniciaci musí být obsluha vzdálena minimálně 40m a minimálně 10m při odpalování ze stativu, pokud možno proti větru. Je zakázáno používat k iniciaci světelných zdrojů TZ-M. po iniciaci dochází výšleheminiciátoru k proraženídna jímky pro iniciátor ve víku VS 4. Proud spalin prorazí krytku výmetné vložky a zažehne výmetnou prachovou nápln. Výmetná vložka pak přenáší tlak vzniklý shořením výmetné prachové náplně na světelné vložky, čímž je koužek, víko a celý obsah z pouzdra vystřelen. Zplodiny hoření prachové náplně současně zažehnou světličky, které jsou uvedeným tlakemvymeteny do výše 30 – 40 metrů, odkud volným pádem za stálého hoření klesají k zemi. Doba hoření světliček je 3-5 sekund.

Bezpečnostní opatření VS 4:

– odpalovat VS 4 v uzavřených prostorech.
– odpalovat VS 4 v blízkosti objektů, jejíchž okolí je zakázáno rozdělávat ohen (sklady pohoných hmot, muniční sklad atd.)
– odpalovat VS 4 ve vzdálenosti menší než 100 metrů od obytných budov.

 

Video je staženo ze serveru Youtube, nejsme jeho autoři a slouží pouze pro ilustraci.

Aktuality

7.7.2024

Přidány nože UTON – Hombre

a Červené barety

12.5.2024

Přidána dýka – GOLAK

20.4.2024

Přidán nůž – Gryphon Mikov

13.4.2024

Na webu je nové menu – Bodáky, kam se budu snažit postupně přidávat další kusy.

5.12.2023

Přidán nůž – pplk. Starý

2009 - 2024 UTON.cz

Uton.cz Facebook 1rss.png Creative Commons License

Veškeré kopírování obsahu bez svolení autora zakázáno

Redesign v roce 2011 vytvořil Martin Trtílek