VO7 s hliníkovou rukojetí

Nůž VO7 s hliníkovou rukojetí:

Tato varianta nože VO7 byla určená pro příslušníky chemického vojska. Čepel, záštita i zajištovací matice je stejná jako u nože s dřevěnou rukojetí. Jedinný rozdíl je v rukojeti, která je vyrobena z hliníku a natřena zelenou barvou. Hliník byl zvolen kvůli snadnějšímu odmořování a nízké váze.


Rád bych upozornil na množící se kopie tohoto nože. Byly mi nabídnuty ke koupi hliníkové VO7 s tím, že se jedná o nedotčené původní zásoby ČSLA. Na první pohled nože vypadají jako by právě vypadly z výrobní linky a nenesou žádné stopy toho, že by měly být několik desítek let staré. Zde je několik detailů, kterými se liší od originálu:

Rukojeť – původní rukojeť byl odlitek a poznáte ji tak, že je pórovitá a nedokonalá. Jsou na ní různé vady jako póry, prasklinky, nerovnosti a je taková prostě hrubší. Všechny kopie mají rukojeť hladkou, protože je strojně obráběná a není již odlitá, jelikož nemají původní formu. Rukojeť má také jiný tvar – nejvíce si toho všimnete u patice rukojeti, kde je delší. Zelená barva má jiný odstín. Na žádném originál noži jsem neviděl, že by byla barva nedotknutá. Vždy je místy opadaná, odřená a je vidět hliník a jeho nedokonalosti.

Zajišťovací matice a záštita nože září černou barvou od nového brynýrování. Nikdy jsem u žádné VO7 ať dřevo nebo hliník neviděl použit brynýr, pokud to nebyla nějaká individuální úprava jednotlivce.

Čepel nože má jiný tvar, hlavní rozdíl je viditelný u špičky nože, kde není vybroušena tak do oblouku. Originál čepel byla vysekávaná a když nůž rozložíte, tak poznáte stopy po obvodu od sekacího lisu. (Pozor prodejce nechce nechat tyto nože rozdělat a jen k tomu řekl, že ta čepel má pod rukojetí základovou barvu, tak jak má originál mít)

Balení – prodejci tyto nože prodávají po 5 kusech zatavené ve staré folii. Původní nože byly baleny po jednom kusu.

Další zajímavostí je to, že se k nožům dává originál pochva z hladké kůže se třemi nýty na průvleku, které se masově objevily cca před třemi lety a prodavají se nyní za cenu cca 100 kč. Všechny původní nože mají staré pochvy většinou se dvěma nýty na průvleku a šupinatou kůží. Prodejci tyto nože prodávají za cenu 3500kč s tím, že když vemete celé balení pěti kusů, tak sleví na 3250 kč za kus. Udělejte si na tyto nože vlastní názor. Budu rád, když se mi k nim ozvěte bud do emailu nebo do diskuze. Dle slov prodejce jich prodal už několik desítek a nikdo si nestěžoval. Tyto nože se objevují hlavně na burzách.

Kopie:

Aktuality

5.12.2023

Přidán nůž – pplk. Starý

2.12.2023

Přidán nůž – Bodák MK.1

14.8.2023

Přidán nůž – Mansfeld

1.11.2022

Přidán nůž – Javelin

25.8.2021

Přidán nůž dřevěný – UTON

2009 - 2024 UTON.cz

Uton.cz Facebook 1rss.png Creative Commons License

Veškeré kopírování obsahu bez svolení autora zakázáno

Redesign v roce 2011 vytvořil Martin Trtílek