M 1917 – důstojnická varianta generál Bílý

Zatímco běžným typem útočného nože M-1917 byli vyzbrojováni i řadoví příslušníci útočných jednotek, jeho důstojnická varianta byla reprezentativním provedením. U útočných jednotek tak přímo symbolizovala hierarchické postavení. U jiných druhů vojska pak měl tento nůž spíše charakter módního doplňku, který velitelům při velení v boji nahrazoval šavli.

Jedním z významných velitelů naší vojenské historie byl armádní generál Josef Bílý. Jako výjimečný velitel své umění prokázal jak v řadách rakousko-uherské armády na východní a italské frontě, tak při budování armády nově se tvořícího Československa. Svůj postoj a hodnoty nezměnil ani po odchodu do zálohy, kdy se po nástupu nacismu aktivně zapojil do odboje. Nejdříve inicioval vznik a pak sám stanul v čele podzemní odbojové organizace Obrana národa. Jejím prvním velitelem se stal jako obecně uznávaná vojenská autorita s vysokým morálním a vlasteneckým kreditem. „Ať žije Československo! Psi, palte!“ byla jeho poslední slova před popravčí četou v roce 1941, která jen podtrhují sílu jeho osobnosti a hodnoty, kterým zůstal věrný až do konce svého života. V pozůstalosti po tomto výjimečném veliteli zůstalo velké množství chladných zbraním, které nejen nosil, ale také dostal jako projev úcty od svých podřízených. Řadu z nich můžete spatřit ve sbírkách Vojenského historického ústavu v Praze na Žižkově. Jeho nůž M-1917 v důstojnické úpravě však zde nenajdete, protože je součástí soukromé sbírky. Kromě toho, že chceme vzdát hold panu generálovi, který byl opravdovým vojákem a vzorem cti, je právě to další z důvodů, proč jsme se rozhodli vyrobit jeho kopii.

Délka nože je 33 cm se středovým hrotem a falešným ostřím plně respektovala potřeby zákopové války. Pro ochranu ruky bojujícího vojáka byl nůž opatřen příčkovou záštitou ve tvaru elipsy. Rukojeť nože se pak skládala ze dvou dřevěných příložek upevněných třemi nýty ke stopce nože. Nůž M-1917 se nosil v ocelové pochvě s koženým poutkem. Od roku 1917, kdy byl nůž zaveden do výzbroje rakousko-uherské armády, byl vítanou kořistní zbraní. Vzhledem ke své jednoduché konstrukci se stal předlohou pro řadu dalších útočných nožů a ve výzbroji armád byl používán až do konce druhé světové války.
Na výrobu čepele byla použita nerezová ocel AISI 420. Na výrobu kování, erbu a nosu pochvy byla použita slitina mosazi. Rybinou zdobené ručky jsou vyrobeny z mořeného bukového dřeva. Na pochvu byl použit ocelový plech a matně černá hovězí kůže. Nůž je dodáván v polstrované dřevěné kazetě s certifikátem originality. Součástí edice je i publikace s doplňujícími informacemi o historii této zbraně, továrnách, ve kterých se vyráběla a vojácích, kteří ji používali. Důstojnická varianta nože M.1917 generála Bílého byla vyrobena na podzim roku 2019 v počtu 200 kusů. Cena nože byla 7700 Kč a z toho 500 Kč šlo na fond vojenské solidarity.

Aktuality

20.4.2024

Přidán nůž – Gryphon Mikov

13.4.2024

Na webu je nové menu – Bodáky, kam se budu snažit postupně přidávat další kusy.

5.12.2023

Přidán nůž – pplk. Starý

2.12.2023

Přidán nůž – Bodák MK.1

14.8.2023

Přidán nůž – Mansfeld

2009 - 2024 UTON.cz

Uton.cz Facebook 1rss.png Creative Commons License

Veškeré kopírování obsahu bez svolení autora zakázáno

Redesign v roce 2011 vytvořil Martin Trtílek