Bodák MK.I

Vývoj bodáku MK.1:

Česká útočná puška BREN 2 byla veřejnosti představena v roce 2015 a v roce 2016 se už postupně dostávala k jednotlivým vojenským útvarům. Postupně vznikla potřeba stejně jako u pušky BREN 1 mít v příslušenství také bodák, který by byl víceúčelový a použitelný pro vojáka i jako samotný nůž. Proto kontaktoval výrobce pušky Česká zbrojovka Uherský Brod konstruktéra většiny našich nožů AČR a zároveň vedoucího instruktora boje zblízka AČR mjr. Romana Hippíka. Jejich vzájemná spolupráce trvala dva roky než se vše odladilo do finální podoby, tak jak bodák MK.1 známe dnes. První nože se do armády dostaly v roce 2021 a postupně jejich dodávka pokračuje. První vývojové kusy si konstruktér vyrobil doma sám, rukojeť byla ze dřeva kvůli snadné obrobitelnosti a možnosti si lehce upravovat tvar rukojeti dle potřeby. Až byly základní tvary hotovy ke spokojenosti předává výrobu firmě Mikov, se kterou dlouhodobě spolupracuje a ta nože začně vyrábět sériově. Zajímavostí také je, že se inspiroval nožem UTON a patici bodáku upravil tak, aby mohl bodák sloužit stejně jako nůž UTON s příslušenstvím jako je pilník a pilka a tím využít potenciál bodáku na maximum.

Popis:

Čepel nože je vyrobena z nerezové oceli 1.4034 o síle 4,8mm a tvrdosti 58 HRc. Čepel nože má šavlový výbrus s falešným ostřím sbíhajícím se do středového hrotu a má povrchovou úpravou DLC. Povrch DLC je složen z uhlíku a vyznačuje se vysokou tvrdostí, extrémní kluzností a otěruvzdornosti. Další výhoda této povrchové úpravy je, že má nízkou odrazivost světla, která je pod 4%, takže nehrozí prozrazení kvůli odlesku čepele. Čepel nože je pod rukojetí odlehčená, díky čemu je nůž lépe vyvážený.
Rukojeť nože je vyrobena z odolného materiálu ZYTEL. Její ergonometrický tvar pomáhá správnému uchopení nože a díky zdrsnění rukojeti po obvodu se s nožem bude dobře pracovat i za zhoršených podmínek. Na jemnou práci s nožem je u záštity zdrsněna drážkami. Záštita a hlavice nože je vyrobena z pružinové oceli 1.8159 kalené na tvrdost 35-40 HRc. Záštita slouží k ochraně při boji zblízka a zároveň při práci s nožem brání sklouznutí ruky směrem k ostří. Podobně jako u čepele i zde je použitá povrchová úprava DLC. Hlavici nože využijete pro uchycení příslušenství pilky a pilníku popřípadě pro upevnění na zbraň.

K noži je dodávané kydexové samosvorné pouzdro pro uchycení na opasek o maximální šíři 5cm nebo molle vazbu. Výhody tohoto pouzdra jsou odolnost materiálu, snadná údržba a prostor pro uložení příslušenství. Další podobnost s nožem UTON můžeme vidět i na pouzdru, kde jsou stejně jako na pouzdru utonu použity i zde stiskací nýty Kin-dot. Výrobu pouzdra zajištuje firma 4M, která je dceřiná firma české zbrojovky.
Příslušenství nože tvoří pilka a pilník, která jsou vyrobeny z uhlíkové oceli 12071 a kaleny a popouštěny na 50-54 HRc. Jejich povrch je černěný kvůli maskování a odleskům. Příslušenství slouží stejně jako u nože UTON k řezání, pilování a utahovaní spojovacího materiálu. Posledním příslušenstvím k bodáku je černý paracord.
Nůž MK.1 lze celý rozložit na jednotlivé díly pomocí imbusového klíče číslo 3, kterým v patici nože povolíte šroubek a celé to rozložíte, jak můžete vidět na fotografii dole.

TTD:

Materiál čepele: nerezová ocel 1.4034 Tloušťka čepele: 4,8 mm Délka čepele: 164 mm Povrchová úprava čepele: DLC Tvrdost čepele: 58 HRC Celková délka: 291 mm Materiál pouzdra: Kydex Materiál rukojeti: Zytel Váha nože bez pouzdra: 357 gr

Co bodák (nůž) MK.1 vydrží vám ukáže jeho otec mjr. Roman Hippík na videu v odkazu.

Aktuality

12.5.2024

Přidána dýka – GOLAK

20.4.2024

Přidán nůž – Gryphon Mikov

13.4.2024

Na webu je nové menu – Bodáky, kam se budu snažit postupně přidávat další kusy.

5.12.2023

Přidán nůž – pplk. Starý

2.12.2023

Přidán nůž – Bodák MK.1

2009 - 2024 UTON.cz

Uton.cz Facebook 1rss.png Creative Commons License

Veškeré kopírování obsahu bez svolení autora zakázáno

Redesign v roce 2011 vytvořil Martin Trtílek