Alpha 08

O vývoji slovenského nože pro speciální jednotky se psalo hodně a kdo se o něj zajímá, tak vlastně ani nic pořádného neví, protože vše jsou jen fámy a spekulace. Nůž B08 vznikl okolo roku 2002 a první testovací série 15 ks byla vyrobena v roce 2003. Na začátku tyto nože vyráběl Filip Horváth, který nože B08 prodává dodnes a můžete jej najít i na jeho webu. Nebudu zde vypisovat celý vývoj a co už bylo napsáno a dám jsem pod článek fotky z časopisů, kde je to jasně vypsané.

Později si lidé, kteří za noži stáli, založili skupinu Black 8 a jejich prezentace byla na webu black8knives.com, dnes už tyto stránky neexistují. Na fotkách nožů zde bylo vidět, že začali experimentovat s tvary nožů a materiály rukojetí. V roce 2013 se trhli od Filipa Horvátha a začali si říkat Hyperion custom knives. Další zásadní změna byla, že změnili nožíře, který jejich nože dotáhl k naprosté dokonalosti. Tvarem, materiály a hlavně zpracováním. Jejich nůž dostal jméno Alpha 08.
V čele skupiny HCK je člověk, který vytvořil doslova mýtus a dokonalou marketingovou strategii pro prodej nožů a obohacování sama sebe. Celý fenomén okolo HCK si může každý přečíst na slovenském fórum knife-life.sk v rubrice Hyperion custom knives. Zde člověk pod přezdívkou MADDOG, v reálu pod přezdívkou Pedro nejprve hraje roli, že je pozván kluky z HCK na dovolenou a testovaní nožů HCK a postupně doplňuje fórum historkami a přiživuje tohle vlákno spolu se svými kamarády i pod jinými přezdívkami. Nakonec když ho tam konfrontuji, přizná nevědomě že stojí v čele HCK. Kdo si vlákno pročte, zjistí že vše se dělo za podpory moderátora fóra, který má jeho nože ve sbírce a rád se tam jimi chlubí a chválí je. Tohle vlákno bylo po hádkách čtenářů několikrát zamčeno, promazáno a zůstala jen propaganda HCK.
Mě jako sběratele vojenských nožů tyto nože samozřejmě také zajímali a sledoval jsem jejich vývoj a jak co kde postupně pronikalo na světlo. Nakonec jsem se v roce 2015 přes kolegu sběratele dostal k této skupině a Maddog mi již zmíněnou Alphu prodal. Z jeho vymyšlených historek byla cena za nůž z ocele ELMAX a DLC na čepeli 935 eur. Varianta stejného nože jen z oceli Nitinol vycházela na 2935 eur. Po smlouvání a po historkách, jak jsou drahé špičkové materiály a jak je nůž a jeho vlastnictví exkluzivní a výjimečné, jsme se dohodli na ceně 750 eur. Protože se tyto lidé prořekli při prodeji mého nože a zaslechl jsem křestní jméno nožíře, který za tím stojí, trvalo mi potom pár let, než jsem si vše pospojoval a zjistil kdo je vyrábí. Při prolézání českého knife fóra, jsem narazil na fotkách na nůž, jehož vzhled a rodokmen mi byl na první pohled zcela jasný. Jednalo se o tvarově podobný nůž jako alpha, jen jeho konstrukce byla fulltang a rukojeť z G10, která byla stejně tvarovaná jako nože HCK byla přidělána šroubky (u nožů HCK je slepena). Tento nůž jsem pak zahledl i v jiných vláknech a zjistil že jej testoval i jeden zkušený profesionální brusič, který měl u tohohle nože i příjmení Vanka. Tak jsem zjistil celé jméno a kontaktoval další lidi, kteří tyto nože mají a kteří mi to potvrdili. Zjistil jsem, že cena za tento nůž je 350 eur, za kterou je pan Igor Vanka nyní vyrábí. Také jsem zjišťoval, jaké cca byly ceny před lety za jeho nože, a tak jsem se dostal na cenu cca 250 eur. Tady vidíte, kolik cca byla provize tohohle spekulanta a že vydělával 2x víc než ten, kdo nůž v dobré víře vyrobil. Je škoda že nožíř, který za noži stojí a jehož práce je doopravdy famózní a dokonalá, nemá žádnou slávu z těchto nožů a nechá se využívat takovými lidmi.
Tento článek nevznikl jako pomsta Maddogovi nebo skupině a nebudu ho ani ostatní zde jmenovat plnými jmény i když je znám. Je to jen upozornění pro ostatní sběratele a lidi, kdo by tyto nože chtěli koupit, aby se nenapálili a nevěřili lžím, který tento bezohledný člověk celé roky šíří. Také upozorňuji, že žádný zde zmíněný nožíř nevěděl o mém článku a není do tohoto odhalení zapojen. Nevadí mi, že jsem za nůž zaplatil, co jsem zaplatil. Ten nůž mi dělá radost a jsem z něj za celé roky, které jej mám, pořád nadšen a je to jeden ze skvostů mojí sbírky. Pokud budete mít možnost sehnat tento nůž, dejte si pozor na cenu, kterou za něj dáte. I když je pan Vanka asi nebude dělat pro volný trh, určitě za cenu 350 eur udělá podobný nebo jiný dle vašich potřeb. I kdyby tvar nože byl chráněn patentem, tak stačí změnit nepatrně 3 rozměry a může ho vyrábět kdokoliv. Tuto praxi běžně dělá většina nožířů, viz třeba Lubomír Madarič. Kdo sleduje nožíře, ví že loni začal nože B08 a Madaričovi nože kopírovat slovenský nožíř Jozef Gutten, který například nůž B08 z oceli N690 dělá za 150 Eur, z oceli elmax za 250 eur. Nemohu popsat celou historii, protože by to byl článek na hodiny a už takhle se v tom člověk, který tyto nože nesleduje dokáže ztratit. Věřím, že tohle pomůže zorientovat se alespoň těm, kteří mají přehled a do této problematiky alespoň trochu vidí.

Nože B08

Nůž Alpha model 08/14. Čepel vyrobena z oceli Elmax, kalena na 60 HR s povrchovou úpravou DLC. Rukojeť nože je vyrobena z materiálu G10 a pochva z kydexu. Celková délka nože je 290 mm, čepel nože měří podle toho odkud měříme od 140-160 mm, ostří je cca 140 mm. Tloušťka čepele je 5 mm. Váha nože je 282 g.

Zde je foto z fóra nože pana Vanky, podle kterého jsem poznal kdo jej vyrábí a kde je vidět jasný rukopis HCK.

Aktuality

20.4.2024

Přidán nůž – Gryphon Mikov

13.4.2024

Na webu je nové menu – Bodáky, kam se budu snažit postupně přidávat další kusy.

5.12.2023

Přidán nůž – pplk. Starý

2.12.2023

Přidán nůž – Bodák MK.1

14.8.2023

Přidán nůž – Mansfeld

2009 - 2024 UTON.cz

Uton.cz Facebook 1rss.png Creative Commons License

Veškeré kopírování obsahu bez svolení autora zakázáno

Redesign v roce 2011 vytvořil Martin Trtílek