BONUS vz. 85

Použití:

„BOjový útočný NŮž Speciální“ neboli BONUS byl určen jako osobní zbraň a víceúčelový nástroj pro jednotky speciálního a hloubkového průzkumu československé armády. Nůž umožňuje bodat, sekat, řezat jak rovným tak pilovitým ostřím a vést údery paticí ručky.

Vývoj a výroba nože:

Bonus byl vyvíjen v letech 1983-85 podnikem Aquacentrum Praha jako nástupce zastaralého nože Piloun, který používali potápěči policie, armády a svazarmu. Svým zadáním neměl nahradit již zavedený uton, ale zmodernizovat výzbroj u jednotek hloubkového a speciálního průzkumu. Čepel nože je z kvalitní houževnaté ocele AK5, je plochá oboustranně broušená a na jedné straně s pilovitým ostřím. Na konci nože je průvlek na pojistnou šňůrku. Rukojeť je vyrobena z gumoplastu a boční plochy rukojeti jsou zdrsněny příčními zářezy. Výřezek ocele z kterého se Bonus vyráběl, je vidět na fotografii v sekci TYPY , jeho rozměry jsou 295 x 35 x 5 mm.

Armádní verze nože BONUS byla s ostrou špicí a čepel byla mořena, aby neodrážela světlo a neleskla se. Moření se může u nožů lišit podle typu použitého brunigalu (černění) a stupně zakalení čepele. Stačí jen málo a kov přijímá černění v různých odstínech přes černou a šedou až do zelena. Na fotografii v sekci typy nože Bonus můžete vidět tři různé zbarvení čepelí, nůž nahoře je do šeda, nůž uprostřed do černá a nůž naspod je do zelena a má na sobě mapy TYPY. Bonus se vyráběl i pro civilní trh a lišil se tím, že měl tupou špici, která se dala při potápění použít jako dláto, šroubovák, rýč atd. Pozor i „civilní“ verze nože Bonus s tupou špicí se používala u armády pro potřeby ženijního průzkumu. Tento nůž byl uložen v gumové pochvě v ženijních soupravách pro těžké potápění. Existovala verze i pro záchranáře, která měla lesklou čepel s ostrou špicí a lišila se jen tím, že měla červenou gumovou rukojet (tento typ je dnes velmi málo k vidění). Údajně existovala ještě verze se žlutou rukojetí.
Náročné testy nože prokázali, že lze bez problémů probodnout dřevěnou desku 15-20mm silnou a nebo ocelový plech 1mm silný a nebo přeseknout kabel o průměru až 20mm a proříznout ocelový plech až do 3mm.

Pochvy:

Pochvy k noži Bonus vz.85 byly ve třech variantách:
– nejznámější a nejpoužívanější je černá gumová pochva s logem výrobce aquacentrum.
– nejméně známá a používaná je hnědá kožená pochva s přírodní kůže se kterou, byly nože Bonus dodávány k armádním zkouškám.
– poslední je maskovaná pochva vyrobená z plastu a nylonu, tuto pochvu s noži Bonus vz. 85 má armáda v NZ skladech.
Více informací a fotografií pochev najdete v sekci POCHVY.

TTD:

Délka nože: 292 mm
Délka čepele: 148 mm
Šířka čepele: 34 mm
Tlouštka čepele: 3,7 mm
Hmotnost nože: 270 g
Ocel: Poldi AK5

Aktuality

14.8.2023

Přidán nůž – Mansfeld

1.11.2022

Přidán nůž – Javelin

25.8.2021

Přidán nůž dřevěný – UTON

24.7.2021

Přidán nůž UTON – NPC

29.6.2021

Přidán nůž – BOMBUR

2009 - 2023 UTON.cz

Uton.cz Facebook 1rss.png Creative Commons License

Veškeré kopírování obsahu bez svolení autora zakázáno

Redesign v roce 2011 vytvořil Martin Trtílek