BON - bojový nůž

Vývoj a výroba:

Vznik nože BON se datuje na konec roku 2005, kdy po cvičení AZ v Boleticích vyvstala potřeba vylepšení výzbroje pro vojáky AZ. Každý voják AZ s sebou nosil bodák vz. 58 + útočný nůž (UTON, Glock), to bylo nepraktické a tak vojáci v rotě chtěli něco, co je sjednotí. Za několik dní vyrobil pan Šindelář prototyp nože, kombinaci bodáku vz. 58 a UTONu. Původní čepel UTONu prodloužil, zkrátil falešné ostří a zjemnil čepel. Jílec byl stejný jako u bodáku, jen širší včetně záštity. Po konzultaci svého návrhu s kolegou změnil tvar jílce do podoby kapřího břicha a na konci jílce vyrobil údernou botku. Jílec měl být s rybinou nebo zdrsněn. Materiál jílce bylo dřevo. Testování nože probíhalo celou zimu 2006. Po několika změnách ve výběru materiálu se začalo se sériovou výrobou. Řap nože a jílec se záštitou a botkou je z jednoho kusu. Vyrábí se metodou přesného lití a kování v zápustce pro odstranění vnitřního pnutí z oceli 17029 (jako vojenské UTONy). Broušení na mat a povrchová úprava zeleněním s kalením na 56-57 HRC je provedeno ve firmě Mikov. Na BON je nalita rukojeť z měkčeného polyuretanu černé barvy. V jílci je T drážka se stiskátkem a pojistkou pro nasazení na SA vz.58.

Popis:

Byla vyrobena číslovaná série 100 kusů pro příslušníky 121. roty AZ. Na pravé straně uprostřed čepele je vyraženo číslo 001-100, na levé je laserem pálený znak 121. roty a nápis „nedej zahynouti nám ni budoucím“. Pro získání nože jsou určena závazná pravidla a nikdo kromě příslušníků roty nůž nemůže získat. Součástí nože je pochva a certifikát na ručním papíře s číslem nože, jménem majitele a podpisem velitele roty. Certifikát je pro řadové vojáky v polní zelené barvě a pro čestně obdarované ve slavnostní červené barvě. Přiděleno bylo dosud 77 kusů. Byla vyrobena i darovací série 5 kusů značená ražbou H001-H005(honoris). Darován je zatím jeden kus bývalému veliteli KVV plukovníku Pravoslavu Novákovi. Pro ostatní jednotky se vyrábí bez značení a z uhlíkaté oceli 12020, černěný, stejný tvar i pochva. Používají ho vojáci v Kosovu, Afganistánu i v Iráku. Několik nožů používají i slovenští výsadkáři. Vyrobeno bylo zatím kolem 250 kusů ve 2 sériích. Pochva je vyrobena z cordura nylonu a má několik možností upnutí k opasku nebo výstroji. Na přední straně pochvy je umístěna kapsa pro kapesní nožík, brousek nebo kleště.
Po konzultacích ve firmě Mikov se začala používat stejná čepel v rukojeti UTONu s označení UTON AZ.

Poslední dobou se začali objevovat v bazarech a aukcích černé nože BON. Dejte si pozor nože BON se začali dělat i v kopiích pravděpodobně v Polsku. Lze je poznat podle toho že rukojeť je z tvrdého plastu.
Originál má odlévanou gumu přímo na nůž. Mikov vyrobil dalších 250 ks „civilní výroby“ pro firmu Arzenal a z toho šlo necelých 100ks na Slovensko. Byli pro vojáky bez čísel a loga, jen čistá čepel. Jsou z uhlíkaté oceli černěné a lakované. Pokud je tedy čistá a černá čepel s gumovou rukojetí, je to ze Slovenska z dodávky pro jejich armádu. Pokud je to čistá čepel, světlá i tmavá, s umělou rukojetí je to Polsko.

TTD:

Celková délka nože: 280 mm
Délka čepele: 160 mm
Šířka čepele: 25 mm
Tloušťka čepele: 4 mm

 

Zdroj: Tímto děkujeme panu Šindelářovi a firmě arsenalcz za poskytnuté informace a souhlas k zveřejnění.

Aktuality

12.5.2024

Přidána dýka – GOLAK

20.4.2024

Přidán nůž – Gryphon Mikov

13.4.2024

Na webu je nové menu – Bodáky, kam se budu snažit postupně přidávat další kusy.

5.12.2023

Přidán nůž – pplk. Starý

2.12.2023

Přidán nůž – Bodák MK.1

2009 - 2024 UTON.cz

Uton.cz Facebook 1rss.png Creative Commons License

Veškeré kopírování obsahu bez svolení autora zakázáno

Redesign v roce 2011 vytvořil Martin Trtílek