Kopie nožů VO7 , Bonus vz. 85 a Rotačky

Rád bych upozornil na množící se kopie československých vojenských nožů. Jsou jimi zaplaveny zahraniční servery jako je Ebay, ale i naše Aukro. Prodávající jsou vždy z Polska a mají různé přezdívky.
Všechny nové kopie jsou pěkně vyrobené a pro laika těžko rozeznatelné. Svou vysokou kvalitou provedení oklamou i sběratele. Detaily u všech kopií rozepíši podrobněji u každého typu, ale všechny mají jedno společné. A to, že jsou nově vyrobeny. Dnes lze těžko napodobit starou výrobu, ať už materiál, obrábění či tepelné zpracování. Nože jsou zkrátka moc dokonalé a vzhledově předčí i originál. Nikdo dnes nesežene novou nepoužitou VO7 zabalenou v papíru a natřenou vazelínou. Nebo Bonus, který má krásnou barvu mořené čepele rovnoměrně po celém ostří bez jakýchkoliv vad, anebo otřepů na gumové rukojeti. Tyto nože se dělaly ve velkých sériích a jsou na nich vidět nedokonalosti. Mohlo by se tak stát, že lidé časem začnou říkat, že kopie jsou ty nedokonalé staré původní kusy a za originál budou brát ty nové pěkné z Polska.
Jako první zde vidíte na fotkách kopii nože VO7. Na první pohled padne do oka čerstvě natřená vazelína na čepeli. Jak už většina lidí zná Utony, tak ví, že vazelína na čepeli stářím vyschla, jak je tedy možné, že na starším noži je čerstvá? Další varovný signál je pochva nože, která je sice originál, ale je ze skladových zásob, které se u nás objevily cca před 5 lety ve stovkách kusů ze Slovenska. Takže je spekulanti z Polska nakoupili a strkají do nich svoje kopie, aby dodali věrohodnosti originálu nože. Nože nebyli baleny v papírku. Další možností, jak poznat kopii, je nůž rozdělat. Originál má pod dřevěnou i hliníkovou rukojetí trn, který je natřen starou barvou a jsou na něm vidět nedokonalosti jako póry, případně rez a sedřená barva a hlavně stopy po střihu materiálu. Takto lze rozeznat i hliníkové kopie VO7, které se objevují na českých burzách a vyrábějí je Češi. Dalším znakem je čepel, která by neměla být na první pohled úplně dokonalá na všech místech. Na původních VO7 pokud se o ně člověk nestará, se za ty roky na čepelích vytvořily různé fleky, póry a i případně rez. Všechny originální nože co se prodávají na burzách, aukcích mají původní pochvu, která je už časem zežloutlá, omakaná, odřená, prostě je na ní vidět zub času. Pokud uvidíte nůž a k němu novou pochvu (z těch co se objevily ze Slovenska cca pře 5 lety), tak zbystřete a důkladně věnujte pozornost noži. Může se stát, že majitel, aby lépe prodal originál, tak jej dá do této pochvy, ale měla by to být pro Vás výstraha, že většinou půjde o kopie a něco nehraje.


U nožů Bonus si zprvu všimněte kožené pochvy. Originál má po obvodu pochvy vytlačen lem a rohy má více zaoblené. Na zadní straně je kůže vyčiněná do hladka a nemá otřepy. Také prošití nití je odlišné, originál má delší stehy mezi sebou a jsou rovné. Kopie je má blíže u sebe a mírně zešikma.
Kopie nože vypadá na první pohled moc dokonale. Gumová rukojeť nemá nikde žádné otřepy. Originál bonus má však rukojeť vyráběnou tak jako Uton a forma je ze dvou kusů do které se vloží čepel nože a na lisu vstříkne do formy rozpuštěný kaučuk. Po vyjmutí z formy má rukojeť otřepy gumy a je krásně vidět spoj obou polovin. U některých kusů je po stranách spoj obroušen bruskou a guma je poškrábaná od broušení, ale i tak jsou jinde po obvodu rukojeti vidět otřepy gumy. Čepel originálu je mořená a může se u nožů lišit podle typu použitého brunigalu (černění) a stupně zakalení čepele. Stačí jen málo a kov přijímá černění v různých odstínech přes černou a šedou až do zelena. Na fotografiích nože Bonus můžete vidět tři různé zbarvení čepelí, nůž nahoře je došeda, nůž uprostřed dočerna a nůž naspod je dozelena. Jak vidíte na fotografii, tak u všech třech originálů jsou vidět na čepeli různé škrábanečky, fleky a mapy. Kopie je vyráběná jinými moderními postupy a čepel je jednotná bez těchto chybiček.

Kopie nože Bonus vz. 85

Originál Bonus vz. 85


Poslední kopií je hvězdice Rotačka. Lze ji rozeznat podle pochvy, která má na pohled jinou kůži a na druku není nápis firmy výrobce KOH-I-NOOR jako u originálu. Hlavně za ty roky ve skladech byla hvězdice do pochvy pěkně vytlačená a po vyjmutí rotačky ven je to krásně na kůži poznat. Také jako u nožů VO7 musí být na kůži vidět, jak za ty roky žila a je zežloutlá, popřípadě otlačená, poškrábána či jen špinavá. Kopie rotačky je také moc dokonalá. Originál je vyroben z pásoviny a je prostě jako pásovina hrubá a špinavá. Tato kopie však svítí novotou a dokonalým povrchem. Když rozděláte originál rotačku, tak po rozmontování šroubu a matice se Vám většinou rozpadnou původní podložky, protože jsou za ty roky stářím zteřelé a byly vyrobeny z pertinaxu načervenalé barvy. U kopií jsou vyrobeny z jiného materiálu a černé barvy.

Kopie Rotačka

Originál Rotačka

Musím uznat, že kopie jsou jinak na pohled opravdu zdařilé a dokáží zmást. Proto pokud si nejste jisti, tak se nebojte zeptat. Klidně mi napište e-mail s fotkou či odkazem a já obratem odpovím. Nebudu v žádném případě podporovat výrobce kopií ani u nás ani v zahraničí.

Aktuality

18.3.2025

Přidán nůž – CPSS

10.2.2025

Přidán nůž – BoBuN – Ostříž

8.12.2024

Přidán nůž – pplk. Juříček

7.7.2024

Přidány nože UTON – Hombre

a Červené barety

12.5.2024

Přidána dýka – GOLAK

2009 - 2025 UTON.cz

Uton.cz Facebook 1rss.png Creative Commons License

Veškeré kopírování obsahu bez svolení autora zakázáno

Redesign v roce 2011 vytvořil Martin Trtílek