Mačeta Commando - PUDA

Mačeta Commando 3.
Podle slov výrobce pana Pudy tvar mačety vychází ze staročínského nože. Nástroj umožňuje řezání, sekaní a je použitelný i jako lopatka. Originální patentově chráněné pouzdro umožňuje rychlé tasení mačety. S pochvou mačeta střihá dráty do průměru 1,5mm, obojí je vyrobené z vysoce houževnaté ocele. Pouzdro lze uchytit na opasek pomoci klipů Alice US Army. Je vhodná pro speciální jednotky, záchranáře, do nouzových výbav pro piloty a všude tam, kde je potřeba pevný a spolehlivý nástroj nahrazující nůž, pilu, sekeru, lopatku, vrhací zbraň a zbraň pro boj zblízka. Nástroj byl testován našimi výsadkáři ve Vyškove. Celkové hodnocení, které shrnuje poznatky 26 převážně profesionálních vojáků o použití mačeta ve výcvikových akcích v terénu: velmi dobrý tvar lopatky, zaručující vyváženost a stabilitu při práci a při hodech na cíl. Výtečně se osvědčila pracovní část nástroje při prosekávaní houští, ostružinového porostu, případně odvětvování malých stromků. Vítaný jako nástroj pro přežití, kdy se osvědčilo i ozubené ostří pro křesaní a pro zhotovování zářezů při spojování dřevěných prvků. Určitým nedostatkem je malá pádnost v seku, daná malou hmotností řezné části. Jako vrhací zbraň se plně osvědčila. Předností je značný destruktivní účinek v místě dopadu a to při zásahu jakoukoliv častí. Při hodu má vynikající stabilitu ve vertikální ose.
Největším nedostatkem je část pro držení, jejíž plochost spolu s ostrými hranami okrajů brzdy při práci způsobuje odírání dlaní. Nejlépe se s mačetou pracuje v taktických rukavicích, kdy při sekání tolik nevadí rázy do dlaně. Mačeta Commando je vyrobená z oceli o tvrdosti 48HRC, přičemž okraje pochvy a pilové ostří má ještě vyšší tvrdost – 60HRC. Sklon zubů pilového ostří je řešen s ohledem na širší použití, jako je rozbíjení tvrdších předmětů, což by při jiném sklonu zubů žádný materiál nevydržel. Mačeta Commando 3 byla navržena jako bojová zbraň a nepočítalo se s jejím běžným použitím jako pracovního nástroje. Rámečková pochva je také použitelná jako vrhací zbraň, když je pouzdro uchyceno pouze v předním čepu mačetou. Pak je možné pochvy švihem mrštit na větší vzdálenost a přitom je mačeta stále v ruce jako druhá zbraň. Střihací ozub na pochvě slouží též k vytahování hřebíků. Pro seskok padákem lze dokoupit maskovací plátěný potah, který ochrání řemeny a šňůry před zachycením o mačetu. Commando 3 se vyráběla s různými povrchovými úpravami a to: chemický černěná, v matném chromu, povrchově zušlechtěná titanem – všechny jsou chráněné i proti slané vodě.

TTD:
celková délka 390mm
délka čepele 245mm
maximální šířka čepele 87mm
hmotnost mačety bez pochvou 350g
hmotnost mačety s pochvou 550g.
Cena mačety Commando v původním stavu (sbírkový stav cca 350-400€).

Mačeta Commando 1 PROTOTYP.

S celkovou délkou 392mm a hmotnosti 300g je rovněž vícefunkční. Má vyduté mačetové ostří a pilové zuby na hřbetu čepele, za níž je vypracován zářez pro otevírání korunkových uzávěrů. Přední rovný konec čepele slouží jako polní lopatka. Na rozdíl od ruských mačet-Tajga je rukojeť plochá a tvoří s čepelí jeden celek a je v ní podélný otvor. Rukojeť je ovinutá padákovou šňůrou a je zakončena plochým šroubovákem. Mačetu lze zasadit do rozštěpu silné větve a vytvořit tak jakési kopí. K připevnění mačetou se použije odvinutá padáková šnůra a to prostřednictvím podélného otvoru v rukojeti a obdélníkového otvoru v ploše čepele. Mačeta Commando 1 prototyp je bez pochvy. Podle slov p. Pudy se z první ověřovací série Prototyp Commando 1 vyrobilo pouze 20kusů a na obrázku (viz foto) jediný kus v originálním sbírkovém stavu!

Tímto děkuji sběrateli Ladislavu Virágovi ze Slovenska za informace a fotografie mačet Commando.

Aktuality

25.8.2021

Přidán nůž dřevěný – UTON

24.7.2021

Přidán nůž UTON – NPC

29.6.2021

Přidán nůž – BOMBUR

24.12.2020

Přidáno nové menu – Mikov

28.11.2020

Přidána dýka – TOBRUK

2009 - 2022 UTON.cz

Uton.cz Facebook 1rss.png Creative Commons License

Veškeré kopírování obsahu bez svolení autora zakázáno

Redesign v roce 2011 vytvořil Martin Trtílek