UTON - novodobá verze "civil"

Novodobá verze utonu se začala prodávat veřejnosti díky popularitě vojenského utonu a rozeznáte ji tím, že má čísla ražená na levé straně čepele. Nejčastěji se setkáte s číslem 0007, ale jsou k vidění i čísla 0006, 0008, 0009 a nebo různá loga firmy Mikov. Tato varianta se lidově nazývá také civilní varianta uton, ale je jen původní uton a novodobý uton. První verze „civilních“ utonů v 90. letech byly vyráběny ještě metodou kalení martfrost a měly na čepeli vyleptaného šermíře a nápis martfrost a Mikov stainless. Materiál čepele byl stejný jako u vojenské verze a rukojeť byla také stejná ještě z původní tvrdé gumy. Původní guma na výrobu rukojeti pocházela z Kuby a když došla začal Mikov používat novou pryž, která je drsnější a měkčí než původní guma. Falešné ostří čepele je většinou na první pohled také jiné než u vojenského utonu. Dnešní civilní uton se vyrábí jiným technologickým postupem než tenkrát vojenský, jelikož firma MIKOV přestala používat metodu kalení MARTFROST a začala používat i jinou nerezovou ocel 420. V armádě se po roce 1989 objevovaly i civilní verze, protože v armádě nebyl takový pořádek jako v dřívějších dobách a nikdo už se neptal, jak byl uton vyrobený. Většinou si vojáci brali své utony domů a místo toho vraceli civilní a nebo poté chyběly nože ve skladech a armáda dokupovala civilní.

Velmi pěkně popsané zkušenosti s novodobými verzemi utonů od kolegů z Knifu naleznete zde:  civilní verze nože UTON

Pochvy:

Všechny kožené pochvy k nožům UTON dnes vyrábí pro MIKOV firma WEINSTEIN. Vždy se jedná o hovězinovou useň (kůži). Na výběr jsou dvě varianty barev: přírodní nebo černá. Lze si také vybrat materiál Kindotů a nýtů: nikl nebo mosaz. Bohužel firma KOH-I-NOOR Praha přestala vyrábět Kindoty a dnes je má v zásobě jen firma MIKOV, která je posílá s objednávkou na pochvy vždy na kus přesně firmě WEINSTEIN. Tato firma vyráběla pochvy i v minulosti pro armádu a známe je především s raženým nápisem UNPROFOR nebo GENERÁLNÍ ŠTÁB AČR, VOJENSKÁ POLICIE, pochva ze cvičení BOLETICE. Dnes kdyby někdo chtěl koupit pochvu z některých zmíněných ražeb, musí kontaktovat MIKOV a udělat objednávku přes ně, protože firma WEINSTEIN nemá Kindoty. Nebo si pochvy nechat udělat bez Kindotů a nechat je nanýtovat, jako je to třeba u pochvy BOLETICE a nebo místo Kindotů prošít, jako je to u pochvy UNPROFOR.


Na první fotografii je vidět novodobý uton 0007 a původní vojenský uton 0007 a jasně zřetelné detaily.
Na druhé fotografii vidíte civilní uton vyrobený po revoluci, ještě z původní tvrdé gumy na rukojeti.
Na třetí fotografii vidíte civilní verzi nože uton 0009 s přírodní pochvou raženou: ARMY OF THE CZECH REPUBLIC
Na čtvrté fotografii vidíte civilní verzi nože uton 0009 s černou pochvou raženou: ARMY OF THE CZECH REPUBLIC
Na páté fotografii je vidět současný civilní uton, který má na čepeli logo „lva“ firmy Mikov a rukojeť je z mekčí drsnější gumy.
Na šesté fotografii lze vidět nejznámější verzi civilního utonu s raženými čísly 0007 na levé straně čepele.

Aktuality

27.3.2019

Přidán UTON – PPÚ Nitra

22.2.2019

Přidána dýka pro nejlepšího absolventa – UO

28.10.2018

Přidán nůž UTON – 100 LIMIT

16.9.2018

Přidán nůž DRAGON – ZJ Brno

8.9.2018

Přidán nůž REX LUPI – PPÚ Nitra

2009 - 2019 UTON.cz

Uton.cz Facebook 1rss.png Creative Commons License

Veškeré kopírování obsahu bez svolení autora zakázáno

Redesign v roce 2011 vytvořil Martin Trtílek