Nůž UTON vz. 75 - civilní verze

Civilní verze utonu se začala prodávat veřejnosti díky popularitě vojenského utonu a rozeznáte ji tím, že má čísla ražená na levé straně čepele. Nejčastěji se setkáte s číslem 0007, ale jsou k vidění i čísla 0006, 0008, 0009 a nebo různá loga firmy Mikov. První verze civilních utonů v 90. letech byly vyráběny ještě metodou kalení martfrost a měly na čepeli vyleptaného šermíře a nápis martfrost a Mikov stainless. Materiál čepele byl stejný jako u vojenské verze a rukojeť byla také stejná ještě z původní tvrdé gumy. Původní guma na výrobu rukojeti pocházela z Kuby a když došla začal Mikov používat novou pryž, která je drsnější a měkčí než původní guma. Falešné ostří čepele je většinou na první pohled také jiné než u vojenského utonu. Dnešní civilní uton se vyrábí jiným technologickým postupem než tenkrát vojenský, jelikož firma MIKOV přestala používat metodu kalení MARTFROST a začala používat i jinou nerezovou ocel 420. V armádě se po roce 1989 objevovaly i civilní verze, protože v armádě nebyl takový pořádek jako v dřívějších dobách a nikdo už se neptal, jak byl uton vyrobený. Většinou si vojáci brali své utony domů a místo toho vraceli civilní a nebo poté chyběly nože ve skladech a armáda dokupovala civilní.

Velmi pěkně popsané zkušenosti s civilními verzemi  utonů od kolegů z Knifu naleznete zde:  civilní verze nože UTON

Pochvy:

Všechny kožené pochvy k nožům UTON dnes vyrábí pro MIKOV firma WEINSTEIN. Vždy se jedná o hovězinovou useň (kůži). Na výběr jsou dvě varianty barev: přírodní nebo černá. Lze si také vybrat materiál Kindotů a nýtů: nikl nebo mosaz. Bohužel firma KOH-I-NOOR Praha přestala vyrábět Kindoty a dnes je má v zásobě jen firma MIKOV, která je posílá s objednávkou na pochvy vždy na kus přesně firmě WEINSTEIN. Tato firma vyráběla pochvy i v minulosti pro armádu a známe je především s raženým nápisem UNPROFOR nebo GENERÁLNÍ ŠTÁB AČR, VOJENSKÁ POLICIE, pochva ze cvičení BOLETICE. Dnes kdyby někdo chtěl koupit pochvu z některých zmíněných ražeb, musí kontaktovat MIKOV a udělat objednávku přes ně, protože firma WEINSTEIN nemá Kindoty. Nebo si pochvy nechat udělat bez Kindotů a nechat je nanýtovat, jako je to třeba u pochvy BOLETICE a nebo místo Kindotů prošít, jako je to u pochvy UNPROFOR.


Na první fotografii je vidět civilní uton 0007 a vojenský uton 0007 a jasně zřetelné detaily.
Na druhé fotografii vidíte civilní uton vyrobený po revoluci, ještě z původní tvrdé gumy na rukojeti.
Na třetí fotografii vidíte civilní verzi nože uton 0009 s přírodní pochvou raženou: ARMY OF THE CZECH REPUBLIC
Na čtvrté fotografii vidíte civilní verzi nože uton 0009 s černou pochvou raženou: ARMY OF THE CZECH REPUBLIC
Na páté fotografii je vidět současný civilní uton, který má na čepeli logo „lva“ firmy Mikov a rukojeť je z mekčí drsnější gumy.
Na šesté fotografii lze vidět nejznámější verzi civilního utonu s raženými čísly 0007 na levé straně čepele.

Aktuality

10.10.2017

Přidán nůž MAUT – Malý uton

8.7.2017

Přidán nůž SAMARITAN pro I. výsadkovou rotu Tábor

4.6.2017

Přidán nůž FINGER pro II. pěší rotu 44. lehkého motorizovaného praporu

28.5.2017

Přidán nůž TIGER Zásahové jednotky Dukovany

19.3.2017

Přidán uton Zásahové jednotky PČR

2009 - 2017 UTON.cz

Uton.cz Facebook 1rss.png Creative Commons License

Veškeré kopírování obsahu bez svolení autora zakázáno

Redesign v roce 2011 vytvořil Martin Trtílek