Útočný nůž vz. 75 - UTON

Použití:

Útočný nůž vzor 75 byl do ČSLA zaveden jako osobní zbraň jednotlivce. Byl určen pro průzkumné, výsadkové, letecké jednotky na sebeobranu a na bezhlučné zneškodnění nepřítele. Výsadkové a letecké jednotky používali uton na odstraňování závad na padáku při seskocích a byl umístěn na záložním padáku na břichu výsadkáře. UTON byl dodáván v papírové krabici a balen po 10 kusech spolu s obtahovacím kamenem. Armáda skladovala nože uton natřené v konzervační vazelíně P. Konzervační vazelína během let zeschla a vytvořila ochranný povlak na čepeli. Lze to vidět na fotografiích třeba ZDE . Vazelína se dá lehce smýt lihem, benzínem atd.

Vývoj nože UTON:

Jeho výroba pravděpodobně začala v roce 1973, kdy jsou známé první informace a to razítka na výrobních výkresech nože a příslušenství. Měl nahradit zastaralý nůž VO-7. Vývoje se ujali pracovníci výzkumného ústavu 010 Slavičín ve spolupráci s výrobcem nožů MIKOV. Dne 15. prosince 1976 byly schválené technické podmínky TP-VD-648-76 pro výrobu a přejímání útočných nožů vz. 75. Technické podmínky určovaly, že čepel bude vyráběná z nerezavějící ocele 17029 a tepelně upravená technologií MARTFROST (což znamená hluboké zmražení čepele nože po kalení) na povrchovou tvrdost 50-58 HRC. Čepel byla broušena na drsnost povrchu 0,2 až 0,8 Ra, kvůli zmenšení vzniku odlesku. Čepel je jednobřitá se středovým hrotem. Hřbet čepele je do její poloviny příčně rýhován a od poloviny zbroušen do falešného ostří. Příčné rýhování slouží jako opěrka palce.

Na čepel se během let razilo čtyřmístné číslo a znamenalo sérii a výrobní postup zpracování čepele.
0001 – výrobní série ještě plně neodpovídající rozsahu technický podmínek. Čepel byla kována za tepla. Vyrobeno cca 500 ks.
0002 – čepel zhotovena stříháním z plného materiálu, opracována jen broušením po kalení a rovnáním za studena. Vyrobeno 1680 ks.
0003 – čepel zhotovena stříháním z plného materiálu, opracována broušením a čepele chlazeny vzduchem v rovnacím přípravku. Vyrobeno 4500 ks.
0004 a další série již odpovídají konečné technologii při výrobě čepelí – výkovky.
Čísla série 0001 – 0004 byla ražena na pravé straně čepele u kořenu čepele, čísla 0004 – 0007 byla ražena na pravé straně čepele u hřbetu čepele. Opěrka palce a falešné ostří čepele se na jednotlivých serií utonů lišily, detaily najdete ZDE

Rukojeť byla vyrobena z pryže s označením 137.21. a následně lisována GUMOKOVEM v Hradci Králové na čepel nože. Tato původní pryž pocházela z Kuby. Před nalisováním rukojeti se nýtovaly na čepel dva plíšky jako vyztužení zadní části pro nasunutí pilníku a pilky. Rukojeť byla z boku zdrsněna mřížkou drážek. V zadní části rukojeti je drážka pro vkládání pilníku a pilky a v boku na konci rukojeťi je otvor o průměru 6 mm pro vložení zajišťovacího mosazného čepu pilníku nebo pilky. Toto příslušenství vyvíjeli pracovníci s podnikem AJAX Jihlava. Pro výrobu pilníku a pilky byla předepsána ocel 14180 a tvrdost činné plochy pilníku byla 56-60 HRC a u pilky 45-54 HRC. Šňůra byla vyrobená ze silonu a byla o průměru 2,5 mm a délce 2 metry.

Pochvy:

Pochvy uton byly vyráběny z přírodní hovězí kůže podnikem KOZAP. Pochva byla sešita z pěti vrstev kůže a jištěna pěti nýty, ty se během let lišily velikostí a postupně se zvětšovaly, protože se vytrhávaly. První zavedený typ, byl s malými železnými nýty a podložkami z obou stran značen přejímací značkou z roku 1976, fotografie ZDE. Druhý typ je také z roku 1976 a je s malými mosaznými nýty a podložkami z obou stran. V roce 1977 se objevily na pochvách dva typy malých mosazných nýtů: jeden měl plochou hlavu a druhý měl půlkulatou hlavu a díru zespod, fotografie ZDE. V roce 1977 se začíná také objevovat na pochvách poslední varianta nýtů a to velké mosazné nýty s dírou uprostřed. Pochvy s těmito nýty jsou dále značeny roky 1978, 1979 a poslední značení je z roku 1983, fotografie ZDE. Pochva má zepředu našité sumky pro uložení pilníku a pilky a zezadu sumku pro uložení pojistné šňůry. Uvnitř pochvy jsou vloženy dvě ocelové planžety, které zabraňují noži vypadnutí z pochvy. Na vrchní části pochvy se nachází upínací pásek, který se zapíná secvaknutím druku. Druk měl většinou černou barvu, ale můžete se setkat i s hnědou barvou druku, která je méně k vidění. Uprostřed upínacího pásku je díra na provlečení pojistné šnůry s kolíčkem. Pochvy nože uton byly raženy přejímacími značkami armády uvnitř záchytu na opasek a vypadalo to následovně:
K6 meče 78 – značka armády a rok přejmutí
OTK 3 – zkratka Oddělení Technické Kontroly
serie 2
Fotografie s přejímacími značkami naleznete ZDE

Zkoušky nožů UTON vz.75:

Nože UTON musely projít tvrdými testy než byli přijaty do ČSLA a zde jsou některé z nich:
Zkouška pružnosti čepele: čepel nože musela vydržet vyhnutí do obou stran o 5 stupňů.
Zkouška trvanlivosti ostří: čepel musela vydržet 500x sekání do tvrdého dřeva a potom projít zkoužkou řezivosti ostří.
Zkouška řezivosti ostří: čepel musela přetnout jedním řezem padákovou šňůru dlouhou 2 metry a zatíženou 2 kg závažím.
Zkouška pilníku: pilník musel přepilovat drát pletiva do průměru 3 mm.
Zkouška pilky: pilka musela přeříznout hranol 30 x 30 mm suchého a mokrého dřeva.
Zkouška šroubováku: šroubovák na konci pilníku musel vydržet krouticí moment 8 Nm v obou směrech otáčení.
Zkouška šňůry: šňůra musela vydržet v tahu sílu 100 N a pád 1 kg závaží z 0,5 metru.
Zkouška koroze: nůž i příslušenství museli vydržet působení par kyseliny sírové.
Zkouška stažení rukojeťi z čepele: rukojeť musela vydržet sílu minimálně 1000 N. (až při 4760 N se začala čepel uvolnovat)

TTD:

Nůž s pochvou: 270 mm
Délka nože: 248 mm
Délka čepele: 140 mm
Šířka čepele: 25 mm
Tlouštka čepele: 3,7 mm
Ocel: 17029
Hmotnost nůž: 200 g
Hmotnost s pochvou: 380 g
Délka šnůry: 2000 mm
Délka pilníku: 130 mm
Tlouštka pilníku: 13 mm
Hmotnost pilníku: 35 g
Hmotnost pilky: 30 g

 

Zdroj: Střelecká revue, poznatky a zkušenosti sběratelů těchto nožů.

Aktuality

10.10.2017

Přidán nůž MAUT – Malý uton

8.7.2017

Přidán nůž SAMARITAN pro I. výsadkovou rotu Tábor

4.6.2017

Přidán nůž FINGER pro II. pěší rotu 44. lehkého motorizovaného praporu

28.5.2017

Přidán nůž TIGER Zásahové jednotky Dukovany

19.3.2017

Přidán uton Zásahové jednotky PČR

2009 - 2017 UTON.cz

Uton.cz Facebook 1rss.png Creative Commons License

Veškeré kopírování obsahu bez svolení autora zakázáno

Redesign v roce 2011 vytvořil Martin Trtílek