Patron

Na úvod bych rád poděkoval firmě Mikov, že mi poskytla nůž Patron k testování. Nůž dorazil krásně zabalen a musím uznat, že si na pěkném balení dal Mikov opět záležet , stejně jako u nože List nebo zavíracích nožů Pocket. Balení tvoří krásná designová krabička s vyřezaným logem Patron. Uvnitř krabičky pak kromě nože naleznete také kydexové pouzdro, paracord, Tek-lok a samolepku Mikov.

Stejně jako u nože List je i v tomto případě výrobcem použitý materiál nerezová ocel N690. Výbrus je dělán strojově na CNC brusce a je přesně na středu bez jakýchkoliv chybiček. Všechny hrany na noži jsou pěkně sraženy a na omak nikde nic netlačí. Na držení nože klasickým způsobem jsem si musel zvyknout a něco mi na něm zprvu vadilo, držení nože na reverz je pohodlné a přirozené. Přiznám se, že když Mikov poprvé představil Patron na svém FB profilu a já uviděl první fotku, zarazil mě choil. Mám choil rád a mám jej u několika velkých bojových nožů, ale říkal jsem si, že na tak „malém“ noži, jak se mi Patron jevil, je to zbytečné a akorát to ubírá délku ostří. Když jsem však měl Patrona v ruce, musel jsem uznat, že to byl dobrý nápad. Úchop za choil mě nadchl a drží se mi rozhodně komfortněji než při klasickém úchopu. Oceňuji také to, že v zadní části nože je otvor pro šňůru a že lze zadní odkrytou část použít jako tlouk, např. pro nouzové rozbití skla a nebo v sebeobraně. Také se mi líbí zdrsnění v zadní části, které slouží jako opěrka palce při držení na reverz.

Rukojeť nože je tvořena ze střenek materiálu G10 černé barvy. Materiál G10 je pro Mikov novinka a jsem velmi rád, že tento materiál začali používat. Střenky jsou obrobeny také strojově a zpracování je na jedničku. Dle informací výrobce se zatím nepočítá s výrobou střenek v jiných barevných variantách, což je trochu škoda. Osobně G10 na rukojetích preferuji a je to můj nejoblíbenější materiál. Je velmi příjemný na dotek, není elektricky vodivý, je mechanicky odolný a rozměrově stalý. Navíc je minimálně nasáklivý, takže mu nevadí voda či jiné tekutiny. Je velmi snadno obrobitelný a dnes G10 seženete v nejrůznějších barevných kombinacích, takže zručný člověk si může svůj Patron odlišit od ostatních svojí barevnou rukojetí. Střenky G10 drží na noži třemi šroubky se zapuštěnými hlavami a lze je jednoduše a rychle od nože demontovat imbusem č. 2,5. Jak vidíte na fotografiích pod článkem, po demontování střenek je nůž značně odlehčen, díky čemuž váží jen 172 g.

Kydexové pouzdro je precizně zpracováno a nemám k němu jedinou výtku. Je vidět, že práce s kydexem Mikovu jde a dovedli ji k dokonalosti. Nůž v pouzdře perfektně sedí a nehrozí nějaké viklání nebo samovolné uvolnění nože a jeho případná ztráta. K noži je dodáván originál TEK-LOK od firmy Bladetech s různě dlouhými šroubky, matičkami a podložkami, který lze k pouzdru přišroubovat a nosit nůž na opasku buď horizontálně, anebo vertikálně a také podle toho jestli jsem levák nebo pravák. TEK-LOK lze k pouzdru přišroubovat vždy jen na jednu stranu vzhledem k rozmístění děr v pouzdře a TEK-LOKu. Tohle řešení postrádá celkovou tuhost systému, ale stejně je tomu i u konkurence třeba u nože RAT-3.

Patron patří mezi střední nože a velikostně bych jej zařadil ke konkurenčnímu noži ESEE 4. Nože RAT i ESEE jsou vyrobeny z uhlíkové oceli, která je sama o sobě náchylná k reznutí. Proto mají většinou na povrchu barevnou povrchovou úpravu. Tato barva se při dlouhodobém používání nože poškrábe a nůž pak může být náchylnější k chytání rzi. Tak jako to může být vidět na ostří nože, kde povrchová úprava není, a když krájíte například agresivní ovoce, musíte nůž otřít a nejlépe namazat. Co bych ale konkurenci pochválil a Mikovu naopak vytkl, je nabroušení ostří. RAT i ESEE mají precizně nabroušené ostří a je jedovatě ostré. Mikov brousí nože ručně a chybí mu ta rovnoměrná dokonalost po celé délce a jedovatost. Ale i tak musím Mikov pochválit, protože ostří se oproti Listu zlepšilo a dodaný nůž holil chlupy i lehce krájel list papíru. I tak to ale je slabina nože a vidím zde prostor pro další zlepšení. Když se podíváme na ceny, tak Patron stojí 3770 Kč a nože ESEE 4 jsou na e-shopech nejlevněji od 4130 Kč podle barevné varianty a příslušenství. Když budete chtít nůž ESEE 4 z nerezové oceli 440C, tak už vás bude stát cca 5100 Kč. Z tohoto vyplývá, že Mikov nastavil cenu tak, aby byl levnější než konkurence, která je Patronu nejblíže. Když porovnáme ceny nožů v nerezové oceli, tak rozdíl v ceně je cca 1200 Kč.

K noži je na webu celá řada diskuzí a vyvolává spoustu emocí. Doporučil bych každému ať si jej napřed ošahá a až po té udělá závěr. Někomu holt choil vadí, někomu ne. Podle mě pro běžné uživatele je plně dostačující a vydrží opravdu hodně. Mám nůž k dispozici 30 dnů a zkoušel jsem jej nosit na krku, za opaskem s Tek-lokem, i bez – jen za pomocí paracordu. Nosil jsem jej denně a vzhledem ke své hmotnosti i rozměrům mě nijak neomezoval. Je to zkrátka nůž, na který se můžete spolehnout. Ať už ve městě, v lese, v práci ale i v sebeobraně, kde se díky jednostranné záštitě nemusíte bát s nožem bodat, aniž by jste se zranili, a nebo použít tlouk ke kladivovým úderům. Nůž Patron mě po všech stránkách příjemně překvapil, a je vidět že Mikov jde v inovacích dál a snaží se dohnat roky stagnace. Nezbývá, než se těšit, s čím přijde firma Mikov příště.

 Patron  Esee 4
 Celková délka nože – 230mm  Celková délka nože – 229mm
 Délka ostří – 95mm  Délka ostří – 104mm
 Tloušťka čepele – 4,6mm  Tloušťka čepele – 4,7mm
 Váha nože – 172g  Váha nože – 227g
 Váha nože s pouzdrem – 220g
 Materiál – nerezová ocel N690  Materiál – uhlíková ocel 1095

 

Aktuality

24.12.2020

Přidáno nové menu – Mikov

28.11.2020

Přidána dýka – TOBRUK

15.9.2020

Přidán uton – SKPV Praha

2.8.2020

Přidán červený – UTON

6.6.2020

Přidán UTON – Limit 39

2009 - 2021 UTON.cz

Uton.cz Facebook 1rss.png Creative Commons License

Veškeré kopírování obsahu bez svolení autora zakázáno

Redesign v roce 2011 vytvořil Martin Trtílek