Nůž a mačeta ze soupravy na přežití pilotů stíhaček MIG-21

Tento nůž ruské výroby se nacházel v soupravě pro přežití pilotů stíhaček MIG-21 používaných piloty ČSLA. Souprava se jmenovala NAZ-7 nebo NAZ-7 M jako modernizovaná. Souprava NAZ-7 měla rozměry 390x380x50 mm a skládala se ze zásob potravin na 3 dny, kompasu, svítilny, nářadí, pily, zdravotnického materiálu, zápalek, nábojů. Celkově vážil tento obsah cca. 6 kg. NAZ-7 byla umístěna spolu s člunem MLAS-1 do obalu pilotova padáku na dně vystřelovací sedačky.

 

Souprava na přežití NAZ-7

Soupravy NAZ-7 byly ve třech variantách: Mořská, pevninová, zimní.

Mořská varianta: obsahuje mimo základního vybavení ještě jednomístnou záchrannou loďku s odlehčenou tlakovou lahví, chemický prostředek pro úpravu pitné vody CHO-2, který je schopen upravit k požívání 3,5 litru oceánské vody nebo 7 litrů mořské vody. Dále je mořská varianta doplněna fluorescenční látkou pro obarvení vody (uranin). Tato fluorescenční látka je určena k usnadnění nalezení místa, kde se letec nachází, nebot po rozpuštění zabarví vodu do oranžova a zabarvená voda ve tmě světélkuje. Hmotnost mořské varianty soupravy NAZ-7 nepřekračuje 10 kg a výška je 70 mm.

Pevninová varianta: obsahuje mimo základního vybavení ještě dvě ploché nádoby určené k uchování zálohy pitné konzervované vody (celkem 3 litry). Nádoby se plní vodou při provádění příslušných předepsaných prací. Voda nesmí být v těchto nádobách na palubě letadla déle než 6 měsíců. Konzervování vody provádí pracovníci proviantní služby. Medicinální kontrolu vody provádí lékař. Hmotnost pevninové varianty soupravy NAZ-7 nepřekračuje 10 kg a výška je 70 mm.

Zimní varianta:obsahuje mimo základního vybavení ještě dvoje sněžnice.

Ilustrační foto jak sady vypadají.

Aktuality

10.10.2017

Přidán nůž MAUT – Malý uton

8.7.2017

Přidán nůž SAMARITAN pro I. výsadkovou rotu Tábor

4.6.2017

Přidán nůž FINGER pro II. pěší rotu 44. lehkého motorizovaného praporu

28.5.2017

Přidán nůž TIGER Zásahové jednotky Dukovany

19.3.2017

Přidán uton Zásahové jednotky PČR

2009 - 2017 UTON.cz

Uton.cz Facebook 1rss.png Creative Commons License

Veškeré kopírování obsahu bez svolení autora zakázáno

Redesign v roce 2011 vytvořil Martin Trtílek