Mikov LIST

Na úvod bych rád poděkoval firmě Mikov za poskytnutí jejich novinky roku 2015 nože LIST k testování. Jelikož nůž ještě není v prodeji a Mikov má v tiskárně ještě letáky a krabičky, tak nemám originální balení, ale to k testu potřeba není. K dispozici jsem měl nůž, kydexové pouzdro a paracord.
Firma Mikov změnila strategii, začala aktivně používat marketing a více komunikovat a přiblížila se také fanouškům na sociálních sítích. Jejich fotky z výroby a postupné představování nože LIST na Facebooku dle ohlasů navnadilo spoustu lidí, mě nevyjímaje. Na nůž jsem se moc těšil a nemohl se ho dočkat. Po rozbalení a důkladném prohlédnutí jsem byl nadšen. Nůž je zpracován precizně, hrany jsou zaobleny a nikde netlačí. Výbrus je vybroušen pěkně na středu a rovnoměrně. Povrchová úprava je na dotyk velmi příjemná a čepel je krásně hladká. Nůž se drží velmi dobře i bez paracordu a do ruky sedne jak při klasickém úchopu, tak i na reverz.
Pouzdro k noži je vyrobeno z kydexu a musím ho pochválit. Je špičkově zpracováno a nemohu mu nic vytknout. Všechny hrany jsou krásně hladké, pouzdro je tenké a nikde nic nevyčnívá. Nůž v něm dobře sedí a ani se nehne. Pouzdro má u špičky čepele udělaný průchozí otvor a když do něj nateče voda, tak tudy může odtéct, což považuji za velmi praktický detail. Když jsem viděl první fotky LISTu a jeho kydexového pouzdra v carbon úpravě, tak jsem napsal na FB, že se mi carbon moc nelíbí a že bych ho preferoval spíše v černé barvě. Teď když mám pouzdro v ruce a vidím ho na vlastní oči, tak ten carbon vypadá mnohem lépe a musím uznat, že má právě toto provedení něco do sebe a líbí se mi.

Porovnání:
Když porovnáme LIST a nejznámější neck knife IZULA mezi sebou, tak LIST je o 20mm delší. Konkrétně o 10 mm na délce čepele a 10 mm na délce rukojeti, dělá ten zásadní rozdíl mezi oběma noži. LIST se díky delší rukojeti drží mnohem pohodlněji a s větší jistotou než zmíněná IZULA, u které mi chybí jistota úchopu kvůli kratší rukojeti a to nemám nějak velkou ruku.
Celková délka LISTu je 180 mm, což je podle mě tak akorát na neck knife. Dalším plusem oproti IZULe je materiál ocele N690, která je excelentní v odolnosti proti korozi. IZULA je vyrobena z uhlíkové oceli a chytá rez hlavně na ostří, kde není chráněná barvou. V povrchové úpravě také vítězí LIST, i když jsem na nůž použil kladivo, o čemž se ještě zmíním na konci článku, tak na povrchu nože to není nikde znát. IZULA se kvůli barvě snadno poškrábe. Jedinou výhodu IZULy vidím v jejím továrním nabroušení „jedovatě“ precizního ostří.

Plusy:
+ design, rozměry, váha a zpracování
+ materiál ocele N690
+ povrchová úprava stonewash
+ kydexové pouzdro
+ paracord
+ variabilita způsobů nošení

Mínusy:
– jediné co si mi nelíbilo bylo naostření nože, možná to byl jen ten můj testovací kousek, ale to naostření mohlo být preciznější.
– nůž by mohl mít na hřbetu zdrsnění, neboli opěrku palce

Zhodnocení:
Celkově hodnotím nůž a pouzdro velmi pozitivně. Nůž mám sice krátkou dobu, ale otestoval jsem ho zejména v hodech, kde dostal nůž, myslím, pořádně zabrat. Povrchová úprava drží, nikde na čepeli není žádný vryp ani poškrábání. Když jsem trefil omylem kámen, tak se špička lehce ohnula, ale to by udělala u každého nože, tak jsem použil kladivo a srovnal jí. Povrchová úprava drží a na noži není poznat, že jsem do něj bil kladívkem nebo s ním házel.
Nůž je vhodný ke každodennímu nošení a díky svým rozměrům a váze o něm vůbec nevíte. Dá se použít i na sebeobranu, kde bych jeho přednosti viděl hlavně v řezech, bodům bych se snažil vyvarovat, protože při trefení kosti by mohl nůž díky chybějící záštitě sjet a zranit vás. LIST má díky své malé šířce 3,7 mm i svoje limity. V přírodě ho použijete na přípravu jídla, na udělání klacíku na buřty, ale na nějaké sekání nebo velké řezání to není.
Oceňuji Mikov, že začal naslouchat svým zákazníkům, nebál se změnit design a hlavně začal používat kvalitní ocel. Líbí se mi i komunikace a prezentace na sociálních sítích, kde je hlavně mladším lidem mnohem více na očích. Cena nože je 1495 Kč, což mě příjemně překvapilo a je vidět, že se Mikov snažil také v tomto ohledu přiblížit svým zákazníkům . Věřím, že tento model bude mezi zákazníky oblíbený a že se bude dobře prodávat. Jen tak dál a budeme se těšit na další inovace a novinky, které nám Mikov v budoucnu nachystá.

Aktuality

27.3.2019

Přidán UTON – PPÚ Nitra

22.2.2019

Přidána dýka pro nejlepšího absolventa – UO

28.10.2018

Přidán nůž UTON – 100 LIMIT

16.9.2018

Přidán nůž DRAGON – ZJ Brno

8.9.2018

Přidán nůž REX LUPI – PPÚ Nitra

2009 - 2019 UTON.cz

Uton.cz Facebook 1rss.png Creative Commons License

Veškeré kopírování obsahu bez svolení autora zakázáno

Redesign v roce 2011 vytvořil Martin Trtílek