Rotačka

Rotačka

Podnik Aquacentrum Praha také vyvinul v roce 1985 vrhací hvězdici zvanou „Rotačka„. Měla být určena jednotkám vojskového, hloubkového i speciálního průzkumu ČSLA. S účinným použitím při hodu se počítalo do 7 metrů, hvězdice se dala také použít jako bodec. Po rozdělání se z jednotlivých dílů daly vyrobit bodce k pružinovým nástrahám nebo kopí.

Hvězdice se skládá ze dvou ramen tvaru kosodélníka, šroubu a matice a silonových podložek. Síla ramene hvězdice je 4,5 mm. Na konci všech ramen je povrch zdrsněn pro snadnější úchop a snížení rizika proklouznutí mezi prsty při rozmachu. Toto zdrsnění existuje ve dvou variantách a je to detailně vidět na přiložené fotografii pod článkem. Varianta 1 je zdrsněná tečkami a varianta 2 je zdrsněná příčnými drážkami. Před použitím se ramena hvězdice natočí kolmo k sobě a zajistí dotažením středového šroubu na pevno. Ramena hvězdice jsou dlouhá 280 mm a široká 28mm, délka ostří je 60mm a váha hvězdice bez pouzdra je 350 gramů. Ke hvězdici bylo dodáváno pouzdro z přírodní kůže se zapínáním na druk. Druk má na obou částech nápis výrobce firmu Koh-i-noor.


Pozor na KOPIE

Pozor začali se objevovat kopie vyrobené v Polsku. Lze ji rozeznat podle pochvy, která má na pohled jinou kůži a na druku není nápis firmy výrobce KOH-I-NOOR jako u originálu. Hlavně za ty roky ve skladech byla hvězdice do pochvy pěkně vytlačená a po vyjmutí rotačky ven je to na kůži viditelně poznat. Na kůži musí být vidět, jak za ty roky „žila“ oxidovala a je zežloutlá, popřípadě otlačená, poškrábána či jen špinavá. Po obvodě by měl být místy vidět vytlačený lem. Kopie rotačky vypadá na pohled moc dokonale. Originál je vyroben z pásoviny a je prostě jako pásovina hrubá a špinavá. Tato kopie však svítí novotou a dokonalým povrchem. Když rozděláte originál rotačku, tak po rozmontování šroubu a matice se Vám většinou rozpadnou původní podložky, protože jsou za ty roky stářím zteřelé a byly vyrobeny z pertinaxu načervenalé barvy. U kopií jsou vyrobeny z jiného materiálu a černé barvy.

Aktuality

10.10.2017

Přidán nůž MAUT – Malý uton

8.7.2017

Přidán nůž SAMARITAN pro I. výsadkovou rotu Tábor

4.6.2017

Přidán nůž FINGER pro II. pěší rotu 44. lehkého motorizovaného praporu

28.5.2017

Přidán nůž TIGER Zásahové jednotky Dukovany

19.3.2017

Přidán uton Zásahové jednotky PČR

2009 - 2017 UTON.cz

Uton.cz Facebook 1rss.png Creative Commons License

Veškeré kopírování obsahu bez svolení autora zakázáno

Redesign v roce 2011 vytvořil Martin Trtílek