Rotačka

Rotačka

Podnik Aquacentrum Praha také vyvinul v roce 1985 vrhací hvězdici zvanou „Rotačka„. Měla být určena jednotkám vojskového, hloubkového i speciálního průzkumu ČSLA. S účinným použitím při hodu se počítalo do 7 metrů, hvězdice se dala také použít jako bodec. Po rozdělání se z jednotlivých dílů daly vyrobit bodce k pružinovým nástrahám nebo kopí.

Hvězdice se skládá ze dvou ramen tvaru kosodélníka, šroubu a matice a silonových podložek. Síla ramene hvězdice je 4,5 mm. Na konci všech ramen je povrch zdrsněn pro snadnější úchop a snížení rizika proklouznutí mezi prsty při rozmachu. Toto zdrsnění existuje ve dvou variantách a je to detailně vidět na přiložené fotografii pod článkem. Varianta 1 je zdrsněná tečkami a varianta 2 je zdrsněná příčnými drážkami. Před použitím se ramena hvězdice natočí kolmo k sobě a zajistí dotažením středového šroubu na pevno. Ramena hvězdice jsou dlouhá 280 mm a široká 28mm, délka ostří je 60mm a váha hvězdice bez pouzdra je 350 gramů. Ke hvězdici bylo dodáváno pouzdro z přírodní kůže se zapínáním na druk. Druk má na obou částech nápis výrobce firmu Koh-i-noor.


Pozor na KOPIE

Pozor začali se objevovat kopie vyrobené v Polsku. Lze ji rozeznat podle pochvy, která má na pohled jinou kůži a na druku není nápis firmy výrobce KOH-I-NOOR jako u originálu. Hlavně za ty roky ve skladech byla hvězdice do pochvy pěkně vytlačená a po vyjmutí rotačky ven je to na kůži viditelně poznat. Na kůži musí být vidět, jak za ty roky „žila“ oxidovala a je zežloutlá, popřípadě otlačená, poškrábána či jen špinavá. Po obvodě by měl být místy vidět vytlačený lem. Kopie rotačky vypadá na pohled moc dokonale. Originál je vyroben z pásoviny a je prostě jako pásovina hrubá a špinavá. Tato kopie však svítí novotou a dokonalým povrchem. Když rozděláte originál rotačku, tak po rozmontování šroubu a matice se Vám většinou rozpadnou původní podložky, protože jsou za ty roky stářím zteřelé a byly vyrobeny z pertinaxu načervenalé barvy. U kopií jsou vyrobeny z jiného materiálu a černé barvy.

Aktuality

27.3.2019

Přidán UTON – PPÚ Nitra

22.2.2019

Přidána dýka pro nejlepšího absolventa – UO

28.10.2018

Přidán nůž UTON – 100 LIMIT

16.9.2018

Přidán nůž DRAGON – ZJ Brno

8.9.2018

Přidán nůž REX LUPI – PPÚ Nitra

2009 - 2019 UTON.cz

Uton.cz Facebook 1rss.png Creative Commons License

Veškeré kopírování obsahu bez svolení autora zakázáno

Redesign v roce 2011 vytvořil Martin Trtílek