Pochvy pro nůž BONUS vz. 85

Gumová pochva

Gumová pochva: Pochva vyrobená z gumoplastu má zezadu plechový nerezový průvlek přichycen čtyřmi nýty a dole a nahoře jsou průvleky na upínací řemínky k noze nebo ruce potápěče. Existuje i varianta s černým plechovým průvlekem na opasek a varianta bez plechového průvleku. Nahoře je gumové oko k uchycení nože k pochvě. Zepředu pochvy je nápis výrobce: Aquacentrum. Tato pochva je dnes nejvíce k vidění a má ji většina majitelů nože. Upínací řemínky ke gumové pochvě byli dva typy: První typ byl s kovovou sponou, která časem chytala rez a druhý modernější typ byl s plastovou sponou typu fastex.

Kožená pochva

Kožená pochva: K vojskovým testům se nůž dodával v hnědé pochvě z přírodní měkké kůže se zapínáním na suchý zip, která je dnes už méně k vidění a většinou skončila zničená. Pochva byla vyrobena z tenké kůže a nůž se skrze ní prodíral. U kožených pochev se můžeme setkat s dvěma variantama. U jedné varianty je pochva  tmavě hnědé barvy a s černýma nýtama, u druhé varianty je pochva světle hnědé barvy a hnědýma nýtama.

Maskovaná pochva

Maskovaná pochva: Po roce 1989 se k noži dodávala armádě maskáčová pochva vyrobená z plastu a nylonu se zapínáním na druk a zezadu se daly pomocí suchých zipů připevnit dva upínací řemínky k noze nebo ruce. Pochva se dala nosit také pomocí průvleku na opasku. Tato pochva je dnes málo k vidění a mají ji většinou jen sběratelé nebo armáda v NZ skladech. Pochva byla vyvinuta pro operaci „Pouštní bouře“. Zajímavostí je maskovací vzor, který byl použit při výrobě pochvy a nikde jinde se s ním nesetkáme. Na poslední fotografii vidíte původní balení nože. Pochva s nožem a upínacími řemínky byla uložena v igelitovém pytlíku spolu s návodem k údržbě  nože.

Aktuality

10.10.2017

Přidán nůž MAUT – Malý uton

8.7.2017

Přidán nůž SAMARITAN pro I. výsadkovou rotu Tábor

4.6.2017

Přidán nůž FINGER pro II. pěší rotu 44. lehkého motorizovaného praporu

28.5.2017

Přidán nůž TIGER Zásahové jednotky Dukovany

19.3.2017

Přidán uton Zásahové jednotky PČR

2009 - 2017 UTON.cz

Uton.cz Facebook 1rss.png Creative Commons License

Veškeré kopírování obsahu bez svolení autora zakázáno

Redesign v roce 2011 vytvořil Martin Trtílek