Pochvy pro nůž BONUS vz. 85

Gumová pochva

Gumová pochva: Pochva vyrobená z gumoplastu má zezadu plechový nerezový průvlek přichycen čtyřmi nýty a dole a nahoře jsou průvleky na upínací řemínky k noze nebo ruce potápěče. Existuje i varianta s černým plechovým průvlekem na opasek a varianta bez plechového průvleku. Nahoře je gumové oko k uchycení nože k pochvě. Zepředu pochvy je nápis výrobce: Aquacentrum. Tato pochva je dnes nejvíce k vidění a má ji většina majitelů nože. Upínací řemínky ke gumové pochvě byli dva typy: První typ byl s kovovou sponou, která časem chytala rez a druhý modernější typ byl s plastovou sponou typu fastex.

Kožená pochva

Kožená pochva: K vojskovým testům se nůž dodával v hnědé pochvě z přírodní měkké kůže se zapínáním na suchý zip, která je dnes už méně k vidění a většinou skončila zničená. Pochva byla vyrobena z tenké kůže a nůž se skrze ní prodíral. U kožených pochev se můžeme setkat s dvěma variantama. U jedné varianty je pochva  tmavě hnědé barvy a s černýma nýtama, u druhé varianty je pochva světle hnědé barvy a hnědýma nýtama.

Maskovaná pochva

Maskovaná pochva: Po roce 1989 se k noži dodávala armádě maskáčová pochva vyrobená z plastu a nylonu se zapínáním na druk a zezadu se daly pomocí suchých zipů připevnit dva upínací řemínky k noze nebo ruce. Pochva se dala nosit také pomocí průvleku na opasku. Tato pochva je dnes málo k vidění a mají ji většinou jen sběratelé nebo armáda v NZ skladech. Pochva byla vyvinuta pro operaci „Pouštní bouře“. Zajímavostí je maskovací vzor, který byl použit při výrobě pochvy a nikde jinde se s ním nesetkáme. Na poslední fotografii vidíte původní balení nože. Pochva s nožem a upínacími řemínky byla uložena v igelitovém pytlíku spolu s návodem k údržbě  nože.

Aktuality

27.3.2019

Přidán UTON – PPÚ Nitra

22.2.2019

Přidána dýka pro nejlepšího absolventa – UO

28.10.2018

Přidán nůž UTON – 100 LIMIT

16.9.2018

Přidán nůž DRAGON – ZJ Brno

8.9.2018

Přidán nůž REX LUPI – PPÚ Nitra

2009 - 2019 UTON.cz

Uton.cz Facebook 1rss.png Creative Commons License

Veškeré kopírování obsahu bez svolení autora zakázáno

Redesign v roce 2011 vytvořil Martin Trtílek