BONUS vz. 85

Použití:

„BOjový útočný NŮž Speciální“ neboli BONUS byl určen jako osobní zbraň a víceúčelový nástroj pro jednotky speciálního a hloubkového průzkumu československé armády. Nůž umožňuje bodat, sekat, řezat jak rovným tak pilovitým ostřím a vést údery paticí ručky.

Vývoj a výroba nože:

Bonus byl vyvíjen v letech 1983-85 podnikem Aquacentrum Praha jako nástupce zastaralého nože Piloun, který používali potápěči policie, armády a svazarmu. Svým zadáním neměl nahradit již zavedený uton, ale zmodernizovat výzbroj u jednotek hloubkového a speciálního průzkumu. Čepel nože je z kvalitní houževnaté ocele AK5, je plochá oboustranně broušená a na jedné straně s pilovitým ostřím. Na konci nože je průvlek na pojistnou šňůrku. Rukojeť je vyrobena z gumoplastu a boční plochy rukojeti jsou zdrsněny příčními zářezy. Výřezek ocele z kterého se Bonus vyráběl, je vidět na fotografii v sekci TYPY , jeho rozměry jsou 295 x 35 x 5 mm.

Armádní verze nože BONUS byla s ostrou špicí a čepel byla mořena, aby neodrážela světlo a neleskla se. Moření se může u nožů lišit podle typu použitého brunigalu (černění) a stupně zakalení čepele. Stačí jen málo a kov přijímá černění v různých odstínech přes černou a šedou až do zelena. Na fotografii v sekci typy nože Bonus můžete vidět tři různé zbarvení čepelí, nůž nahoře je do šeda, nůž uprostřed do černá a nůž naspod je do zelena a má na sobě mapy TYPY. Bonus se vyráběl i pro civilní trh a lišil se tím, že měl tupou špici, která se dala při potápění použít jako dláto, šroubovák, rýč atd. Pozor i „civilní“ verze nože Bonus s tupou špicí se používala u armády pro potřeby ženijního průzkumu. Tento nůž byl uložen v gumové pochvě v ženijních soupravách pro těžké potápění. Existovala verze i pro záchranáře, která měla lesklou čepel s ostrou špicí a lišila se jen tím, že měla červenou gumovou rukojet (tento typ je dnes velmi málo k vidění). Údajně existovala ještě verze se žlutou rukojetí.
Náročné testy nože prokázali, že lze bez problémů probodnout dřevěnou desku 15-20mm silnou a nebo ocelový plech 1mm silný a nebo přeseknout kabel o průměru až 20mm a proříznout ocelový plech až do 3mm.

Pochvy:

Pochvy k noži Bonus vz.85 byly ve třech variantách:
– nejznámější a nejpouživanější je černá gumová pochva s logem výrobce aquacentrum.
– nejméně známá a používaná je hnědá kožená pochva s přírodní kůže se kterou, byly nože Bonus dodávány k armádním zkoužkám.
– poslední je maskovaná pochva vyrobená z plastu a nylonu, tuto pochvu s noži Bonus vz. 85 má armáda v NZ skladech.
Více informací a fotografií pochev najdete v sekci POCHVY.

TTD:

Délka nože: 292 mm
Délka čepele: 148 mm
Šířka čepele: 34 mm
Tlouštka čepele: 3,7 mm
Hmotnost nože: 270 g
Ocel: Poldi AK5

Aktuality

10.10.2017

Přidán nůž MAUT – Malý uton

8.7.2017

Přidán nůž SAMARITAN pro I. výsadkovou rotu Tábor

4.6.2017

Přidán nůž FINGER pro II. pěší rotu 44. lehkého motorizovaného praporu

28.5.2017

Přidán nůž TIGER Zásahové jednotky Dukovany

19.3.2017

Přidán uton Zásahové jednotky PČR

2009 - 2017 UTON.cz

Uton.cz Facebook 1rss.png Creative Commons License

Veškeré kopírování obsahu bez svolení autora zakázáno

Redesign v roce 2011 vytvořil Martin Trtílek